Idź do treści strony
16.05.2024 11:00

„Pisarki i poetki Warmii i Mazur”. Niecodzienna wystawa w Noc Muzeów

Zapraszamy do Galerii BWA na wystawę prac studentów Wydziału Sztuki UWM. Prace wykonane w technice linorytu i litografii nawiązują do twórczości i sylwetek poetek oraz pisarek związanych z Warmią i Mazurami.
18 maja odbędzie się dwudziesta edycja Nocy Muzeów, jednego z najbardziej lubianych wydarzeń kulturalnych. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie postanowiła włączyć się w wyjątkowy sposób, łącząc literaturę minionych pokoleń i plastykę młodych artystów.
Zapraszamy na wystawę prac studentów I i II roku pracowni grafiki warsztatowej Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki UWM. Prace wykonane w technice linorytu i litografii nawiązują do twórczości i sylwetek poetek oraz pisarek związanych z Warmią i Mazurami.- Wystawa jest efektem ćwiczeń, jakie przeprowadziłem ze studentami I i II roku na zajęciach z grafiki warsztatowej – powiedział prof. Aleksander Woźniak. – Zadanie mieli oni następujące: Zinterpretuj twórczość literacką lub postać jednej z pisarek, poetek warmińskich i mazurskich za pomocą obrazu graficznego. Praca odbywała się na styku literatury i obrazu graficznego, a więc w przestrzeni interdyscyplinarnej transformacji. Studenci samodzielnie poszukiwali tekstów, materiałów ikonograficznych i innych źródeł inspiracji aktu twórczego, wreszcie wykonywali prace graficzne, które są wyrazem tych poszukiwań i własnych koncepcji plastycznych.I dodał: - Warto przyjrzeć się powstałym pracom ze świadomością, że często wczesne dzieła zawierają w sobie zapowiedzi kluczowych tropów, wokół których artysta oscyluje i które rozwija później przez całe życie.
Wydarzenie zaplanowano na sobotę (18 maja) o godz. 18 w holu BWA w Olsztynie  (al. Piłsudskiego 38). Wystawie będzie towarzyszyć katalog prezentowanych prac. Dodatkowo w godzinach od 18.30 do 21 w patio BWA odbędzie się performance pt. „Piszemy poezję”, przygotowany przez studentów Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej. Młodzi artyści będą badać granice między tekstem a obrazem tworząc na żywo wielkoformatowe obrazy eksperymentalne na papierze. Pisanie performatywne ma na celu uwypuklić różnorodne aspekty wizualności tekstu poetyckiego w autorskim procesie twórczym.
Inspiracjami poetyckimi były teksty min.: Maryny Okęckiej-Bromkowej, Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej czy Marii Zientary Malewskiej.
Autorzy prac: Patryk Białczak, Aleksandra Cwalina, Klaudia Kisielewicz, Emilia Koziebrodzka, Martyna Kozłowska, Julia Krajewska, Filip Czerwiński, Veronika Kremenska, Martyna Moskwa, Julianna Neugebauer, Aleksandra Ossowska, Bartosz Pawlaszek, Magdalena Mierzejewska, Anna Romanova, Oliwia Sakowska, Oleksandra Shulha, Maja Siwek, Weronika Stromidło, Jacquelin Louise Szczepanski, Ewelina Szczepańska, Weronika Szyszka, Anna Tatarchenko, Aleks Wiński, Maja Wojtkowicz, Monika Wolińska, Agata Świgoń.
Koordynacja artystyczna: prof. dr hab. Aleksander Woźniak. Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski i dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.  Współorganizator: Galeria Sztuki BWA Olsztyn. Partnerzy: Instytut Sztuk Pięknych, Wydział Sztuki UWM

Powróć do archiwum
Pogoda