Idź do treści strony
22.01.2016 15:42

Nagrody Prezydenta rozdane

Statuetki św. Jakuba

Już 13. raz Prezydent Olsztyna podsumował miniony rok podczas uroczystej gali. W Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wręczył statuetki św. Jakuba.

To najważniejsza z nagród, wręczanych przez prezydenta naszego miasta. Gospodarka, nauka, kultura, sport, działalność pozarządowa oraz specjalne zasługi dla naszego miasta - to dziedziny, w których przyznawane są statuetki św. Jakuba.

Za 2015 rok 6-osobowa Kapituła pod przewodnictwem prezydenta Piotra Grzymowicza postanowiła nagrodzić:

* w dziedzinie kultura –  Teatrzyk Piosenki Satyrycznej Czyści Jak Łza
Kabaret założony w 1975 roku. W ciągu dekad działalności stworzyli ponad 200 piosenek, liczne skecze, audycje radiowe, słuchowiska i wierszyki okazjonalne.
* w dziedzinie nauka – prof. sztuk muzycznych Benedykta Błońskiego
W 2012 roku obchodził 30-lecie pracy naukowej i artystycznej. W latach 1982-2009 pracował z Chórem im. prof. W. Wawrzyczka. Brał z nim udział w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg nagród. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany m. in. Odznaką Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony Działacz Kultury", Złotym Krzyżem Zasługi czy Nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
* w dziedzinie sport – Joannę Jędrzejczyk
Olsztyńska zawodniczka muay thai, kick-boxingu oraz mieszanych sztuk walki (MMA). Sześciokrotna mistrzyni świata, czterokrotna mistrzyni Europy oraz pięciokrotna mistrzyni Polski w muay thai. Pierwsza Polka w największej i najbardziej prestiżowej organizacji MMA na świecie – UFC oraz mistrzyni tejże organizacji w wadze słomkowej.
* w dziedzinie gospodarka – firmę ZORTRAX
Ta firma to olsztyński "rekin biznesu" i potwierdzenie tezy, że nie trzeba funkcjonować w wielkich ośrodkach miejskich, jak Warszawa, żeby osiągnąć spektakularny sukces. Producent drukarek 3D i materiałów do druku służących do zaawansowanego prototypowania dla projektantów, inżynierów i przemysłu. Ostatnio największa na świecie społeczność skupiona wokół druku 3D – 3DHubs.com ogłosiła ranking najlepszych drukarek 3D na 2016 r., w którym urządzenie naszego laureata zwyciężyło w kategorii Plug&Play.
* w dziedzinie działalność pozarządowa –  Mariannę Kunikowską
Od 2000 roku Prezes istniejącego od 1994 r. Olsztyńskiego Towarzystwa Amazonek. Od 1997 roku niezwykle aktywnie działa na rzecz zapobiegania chorobom nowotworowym. Z jej inicjatywy od lat prowadzone są prelekcje dla młodzieży licealnej w ramach programów profilaktycznych "Zdążyć przed rakiem" i "Różowa wstążeczka". Jest współtwórcą informatora "Zdążyć przed rakiem" (2004 r.) i "Marszów Różowej Wstążki", które od kilku lat odbywają się w październiku.
* za szczególne zasługi dla Olsztyna – Dżus GK Architekci s.c
Ta firma skupia autorów projektu architektonicznego jednej z trzech części nowoczesnego kompleksu Centrum Rekreacyjno-Sportowego "Ukiel", według którego zagospodarowano dawną plażę miejską przy ul. Jeziornej. W listopadzie 2015 roku dzieło architektów z Olsztyna jako jedyny kandydat z Polski znalazło się w ścisłym finale niebywale prestiżowego konkursu World Architecture Festival (WAF), pretendując do tytułu World Building of the Year 2015. Choć tytuł ostatecznie przypadł komu innemu, należy docenić ogromny wkład olsztyńskich architektów w kształtowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta w skali ogólnoświatowej.

XIII galę wręczenia Nagród Prezydenta Olsztyna uświetnił występ Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, którym towarzyszył kwartet smyczkowy Woquartet.

Powróć do archiwum
Pogoda