Idź do treści strony
Gospodarka

Lepsza komunikacja – szybszy rozwój

 

Rozwój aglomeracji nie jest możliwy bez nieustannej rozbudowy infrastruktury. Ta z kolei wymusza stosowanie rozwiązań komunikacyjnych, które udźwigną oczekiwania mieszkańców dotyczące łatwości i szybkości poruszania się po mieście. Olsztyn znajduje się w momencie, kiedy istniejące dotąd rozwiązania stają nie niewystarczające. Oczywiście jest na to tylko jedna rada: usprawnić miejską komunikację.

Jako odpowiedź na to pytanie zrodził się projekt przywrócenia w mieście tramwajów, które jeździły po olsztyńskich ulicach do 20 listopada 1965 roku.  

 

Geneza projektu

Historia projektu pn. „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie” zaczęła się w 2006 r. kiedy ukazał się projekt Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, w którym jedno z działań przewidywało realizację projektów z zakresu transportu publicznego w pięciu miastach wojewódzkich Polski Wschodniej.
W czerwcu 2006 r. Urząd Miasta Olsztyna zlecił opracowanie dwóch dokumentów: „Przegląd strategiczny wdrażania polityki transportowej w Olsztynie i Raport dla potrzeb zdefiniowania projektów rozwojowych” oraz „Badanie zachowań i preferencji komunikacyjnych mieszkańców Olsztyna”. W sierpniu 2006 r. Gmina Olsztyn zgłosiła pięć projektów do Planu Inwestycyjnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013, w tym projekt  pn. „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”, które w grudniu 2006 r. zostały zaakceptowane przez Komitet Rady Ministrów.
Roku później zostało wykonane „Studium rozwoju transportu publicznego w Olsztynie wraz z analizą racjonalności wprowadzenia transportu szynowego”. W ramach  tego opracowania rozważano wiele opcji, przede wszystkim warianty: autobusowy, trolejbusowy i tramwajowy. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że warianty autobusowy i  tramwajowy spełniają wymogi projektu i spośród nich miał być wybrany wariant ostateczny na podstawie kryteriów oraz ostatecznych zasad przyznawania wsparcia projektów w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

 

Optymalne rozwiązania

Projekt, który Urząd Miasta przygotowuje to nie tylko tramwaje, ale również dobudowane i wydzielone pasy dla autobusów, obszarowe sterowanie ruchem z priorytetem dla pojazdów transportupublicznego. To również system informacji pasażerskiej i biletu elektronicznego, a także zmodernizowane i wybudowane nowe ulice (Obiegowa). Dopiero wszystkie te obszary oraz integracja wszystkich środków transportu publicznego, pozwolą osiągnąć cele jakie stoją przed miastem.
Trasa linii tramwajowej musi spełniać podstawowe kryteria, czyli: umożliwiać przewiezienie określonej ilości ludzi w określonym czasie do i z miejsc, gdzie obecnie tworzą się największe zatory a podróż samochodem trwa najdłużej. Mowa więc o trasie z Jarot, Pieczewa do centrum i dworca.  Po badaniach i uwzględnianiu różnych wariantów wynika, że zaproponowany przebieg trasy będzie najbardziej  optymalny. To tzw. kręgosłup systemu tramwajowego, który jest tylko częścią dużego projektu, uwzględniającą możliwości rozbudowy w przyszłości. Propozycje przebiegu trasy przesądzi decyzja środowiskowa, którą Urząd powinien otrzymać pod koniec pierwszego kwartału 2010r.

 

Strona projektu: tramwaje.olsztyn.eu