"Bezpieczny senior" w powiecie
Nauka bezpiecznych zachowań to główny cel działania programu profilaktyczno-edukacyjnego skierowanego do seniorów.
Osoby w wieku emerytalnym, często mieszkające samotnie, narażone są na działanie przestępców. Ich ufność do drugiego człowieka i potrzeba kontaktu z innymi sprawia, że często padają ofiarą oszustw.
Od 2013 roku Urząd Miasta Olsztyna wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie realizuje projekt "Bezpieczny Senior". Celem jest przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz zmniejszenie liczby ofiar przestępstw wśród seniorów.
- Zależy nam, aby mieszkający w Olsztynie seniorzy czuli się w nim bezpiecznie - mówił podczas spotkania prezydent Piotr Grzymowicz. - W tym celu, w ramach programu "Bezpieczny Olsztyn", prowadzimy szereg działań profilaktyczno-edukacyjnych .
W środę (30 listopada), w olsztyńskim ratuszu przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz Komendy Miejskiej Policji, w obecności członków Rady Olsztyńskich Seniorów, podpisali porozumienie dotyczące rozszerzenia programu "Bezpieczny senior" na powiat olsztyński.
- Zdając sobie sprawę ze skali problemu postanowiliśmy zaprosić do współpracy sąsiednie gminy - dodał Grzymowicz.
W powiecie olsztyńskim żyje ok. 23 tys. osób powyżej 60. roku życia. Do nich skierowane będą przedsięwzięcia z zakresu bezpieczeństwa - debaty, akcje, kampanie, projekty, konkursy czy warsztaty.
- Spotkania odbywać się będą m.in. na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w domach pomocy społecznej, domach kultury czy placówkach leczniczych – mówiła Starosta Olsztyński, Małgorzata Chyziak. - Podczas spotkań edukacyjnych omawiane będą zagrożenia z jakimi na co dzień stykają się osoby starsze.
Celem twórców programu jest wyposażenie seniorów w wiedzę na temat metod działania w sytuacji zagrożenia oraz ewentualnych miejsc pozyskania pomocy. Podczas spotkań poruszony zostanie również temat przemocy w rodzinie.
- Postaramy uwrażliwić seniorów na symptomy przemocy domowej, przedstawić im możliwości pomocy - mówił Komendant Miejski Policji, insp. Mieczysław Wójcik. - Przede wszystkim jednak chcemy uświadomić, że przemoc doświadczana ze strony najbliższych nie jest jedynie sprawą rodzinną i nie należy wstydzić się szukania pomocy.
Program jest działaniem długofalowym, a jego rezultaty będziemy oceniać na podstawie liczby przestępstw przeciwko osobom starszym oraz doniesień o seniorach, którzy właściwie zareagowali, podczas próby ich oszukania.