Druga odsłona Rocznika Konserwatorskiego
Modernistyczna architektura i międzywojenna urbanistyka cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Tym tematom poświęcony jest najnowszy Olsztyński Rocznik Konserwatorski.
W stolicy regionu nie brakuje obiektów pochodzących z 20. i 30. lat poprzedniego wieku. Wystarczy wspomnieć obecny gmach Teatru Jaracza albo Zatorze.
Ogromne piętno na Olsztynie odcisnął August Feddersen. To spod jego ręki wyszedł właśnie budynek teatru, kościół franciszkanów albo całe zespoły domów wielorodzinnych, m.in. przy ulicach Klasztornej, Sienkiewicza i Kolejowej.
Obiektom z tego czasu w całości został poświęcony drugi tom "Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego. Architektura i sztuka 1918-1945". To nie tylko architektura i urbanistyka. Przeczytać w nim można także o zieleni miejskiej i zabytkach techniki, które miały ogromny wpływ na rozwój miasta. Wśród nich należy wymienić komunikację miejską oraz modernizację i rozbudowę szeregu sieci - wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej.
Premiera rocznika odbędzie się 11 marca (piątek) o 17:00 w siedzibie Fundacji Borrusia przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztynie. Specjalnymi gośćmi będą kierownik Terenowego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Gdańsku Tomasz Błyskosz, który opowie o obliczach architektury modernistycznej i potrzebie jej ochrony oraz Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni Robert Hirsch, który podzieli się z słuchaczami informacjami na temat ochrony i konserwacji zabytków na przykładzie Gdyni.
Powróć do archiwum