Fotografie Tomasza Kulbowskiego
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Tomasza Kulbowskiego, który odbędzie się w piątek, 24 października, w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Stare Miasto 24/25. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Wystawa z cyklu Jesień fotograficzna potrwa do 23 listopada. Wstęp wolny.
Tomasz Kulbowski
Urodził się w 1975 roku. Przez długi czas mieszkał i pracował w Londynie oraz Sydney. Po powrocie do Polski zamieszkał w Lublinie. Z wykształcenia animator kultury, jako fotograf zajmuje się dokumentem i fotografią uliczną. Interesują go przede wszystkim przejawy indywidualizmu w tłumie, styku przestrzeni publicznej i prywatnej w dużych i małych skupiskach ludzkich oraz wzajemne relacje między przestrzenią publiczną a człowiekiem. Sam podkreśla, że stara się nie ingerować swoją obecnością w to, co fotografuje; pociąga go zastana rzeczywistość, a nie będąca reakcją na jego obecność i widok aparatu fotograficznego. Tym właśnie motywuje wybór fotografii ulicznej jako metody pracy.
Tomasz Kulbowski był kilkukrotnie nagradzany i wyróżniany w Polsce i za granicą, m.in. na festiwalu Kolga w Gruzji oraz International Street Photography Award. Stypendysta Prezydenta Miasta Lublina. Popularyzator fotografii ulicznej, prowadzi autorskie warsztaty. Jest pomysłodawcą projektu Eastreet, prezentującego fotografię uliczną krajów Europy Wschodniej.
„Przypadki”
Wystawę tworzą fotografie uliczne, powstałe w latach 2010-2013 w Londynie, Sydney, Marrakeszu, Bangkoku, Warszawie i Lublinie. Głównym obiektem prac jest człowiek w przestrzeni publicznej – jego codzienne rytuały oraz interakcja z otoczeniem i wzajemny oddziaływanie jednego na drugie. Wykorzystując dyskretny charakter fotografii ulicznej, autor przedstawia miejską codzienność i zwyczajne sytuacje: turystów, artystów ulicznych, spacerowiczów, ludzi w drodze do/z pracy, podczas zakupów czy wypoczynku. Dzięki wyczekanym i wypatrzonym, tytułowym przypadkom, spod pozornego banału obserwowanych scen wydobywa zaskakujące kompozycje i kombinacje znaczeń. Organizuje w swoich kadrach spontaniczne konfiguracje świateł, cieni, kolorów, architektury i innych elementów przestrzeni miejskiej, w interakcji z człowiekiem. Przypadek staje się tutaj współautorem fotografii, a sam autor, bardziej niż na intelekcie, namyśle i planowaniu, opiera się na instynkcie, refleksie i improwizacji. Efekty tej współpracy przerastają niejedną precyzyjnie wystudiowaną i wyreżyserowaną aranżację. Wystawa prezentowana była jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi Miesiąc Fotografii w Krakowie w 2012 roku.