Idź do treści strony
08.03.2013 10:49

„Kobiece twarze islamu”

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Kobiece twarze islamu” autorstwa Marty Bulik. Spotkanie odbędzie się w sobotę 8 marca o godz. 17:00 w  czytelni na I piętrze w Starym Ratuszu, na olsztyńskim Starym Mieście.


"Inspirację do wystawy stanowiła różnorodna sytuacja kobiet islamskich na świecie, a podmiotem jest kobieta w chuście. Temat odmienności kulturowej, głównie krajów leżących na bliskim wschodzie, stał się od kilku lat bardzo medialny, a dominujący przekaz narzuca wizję kobiety wschodu, jako istoty zgnębionej przez patriarchalny system społeczno-kulturowy. Najczęściej wiązało się to także z definiowaniem islamu, jako religii pozbawiającej kobietę wielu praw. Przekaz ten jest na tyle agresywny i jednoznaczny, że skłonił mnie do przeanalizowania stopnia prawdziwości tego komunikatu. Zaczęłam wiec poszukiwania materiałów dotyczących faktycznej sytuacji kobiet na wschodzie. Udało mi się dotrzeć do wielu bezpośrednich relacji osób tam mieszkających. Sięgnęłam też do źródła i czytałam wybrane fragmenty Koranu, poruszające tematy praw i obowiązków kobiet oraz mężczyzn, ich role w społeczeństwie, a także sposób funkcjonowania rodziny. Zagadnienia te uzupełniałam objaśnieniami zapisów koranicznych, które przedstawiali  islamscy duchowi przewodnicy, a także inni interpretatorzy tej księgi. Moje wnioski z tej analizy nie potwierdziły jednoznaczności przekazów medialnych. Oczywistością jest, że wszędzie mogą zdarzać się sytuacje skrajne, odbierające kobiecie człowieczeństwo, aczkolwiek nie stanowi to reguły. W Azji, a w szczególności w krajach arabskich, dominuje patriarchalny typ rodziny, jednak postrzeganie roli kobiety w tych społeczeństwach jest bardzo często stereotypowe. Europejczyk postrzega muzułmankę za zasłoną, jako kobietę uwięzioną, natomiast sama kobieta, postrzega ją jako rodzaj schronienia. Może to być ochrona przed niebezpieczeństwami w potocznym rozumieniu, albo też ochrona przed krytyką, czy niezrozumieniem. Chusta paradoksalnie bywa orężem równości społecznej. Sprawia, że wszystkie kobiety stają się równe, nie konkurują ze sobą atrybutami urody fizycznej, stwarzając pole dla wzajemnej otwartości i życzliwości. Pozorne odseparowanie od świata, w rzeczywistości łączy je z tym światem, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa i usuwa rywalizację, nawet ten jej rodzaj, który pozostaje utajony w świadomości.
 
O autorce:
Marta Bulik, studentka studiów magisterskich na kierunku architektura krajobrazu, członek Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu oraz sekretarz klubu Ziemia Warmińska w Stowarzyszeniu Absolwentów UWM, współpracuje również z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Biskupa Andrzeja Batorego, a także ze Stowarzyszeniem Warnija, zajmuje się działalnością na rzecz miasta Olsztyna jako wolontariusz i społecznik.
Pasja tworzenia towarzyszy jej niemal od zawsze. Początkowo swobodne próby malarskie, zostały ukierunkowane w Pałacu Młodzieży, na zajęciach plastycznych pod opieką Pani Anity Raczyńskiej, która przez kilka lat pomagała w rozwijaniu artystycznych działań autorki.
Równolegle, rozwijały się też zainteresowania poetyckie, które pozytywnie zaopiniował dr hab. Zbigniew Chojnowski, prof. UWM, tak je charakteryzując: „Wiersze Marty Bulik zwracają na siebie uwagę swoim dynamizmem malarskim, ekspresją czystych i mocnych barw. Młoda poetka werbalizuje bogate życie własnej wyobraźni.”
Do tej pory autorka zaprezentowała swoje prace na czterech wystawach indywidualnych: „Twarzą w twarz z kolorem” w lipcu 2011, w Bibliotece UWM; „Twarz zapisana kolorem” we wrześniu 2011 w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II, w Olsztynie, „Twarz w kolorze” w kwietniu 2012 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie oraz „Ciała w tłumie” w grudniu 2012 w Baccalarium w Olsztynie, a także brała udział w wystawie zbiorowej w II wernisażu członków grupy A*R*T pracowników UWM, w październiku 2012 w bibliotece kortowskiej.
Trzy pierwsze wystawy indywidualne, stanowiły trzyczęściowy cykl prac o kobietach wschodu, zawierający rysunki pasteli olejnych uzupełniony kilkoma obrazami. Każda z nich, uzupełniona była kilkunastoma wierszami autorki, odnoszącymi się do sfery egzystencjalnej człowieka. Wernisaż wystawy „Twarz zapisana kolorem” , w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II, w Olsztynie, we wrześniu 2011, uświetniła swoją obecnością Pani Irena Telesz – Burczyk, która w niezapomniany sposób interpretowała artystycznie wybrane przez siebie wiersze autorki.
Wystawa „Ciała w tłumie” opowiada o relacjach ludzi w zbiorowości. Głównym motywem jest ciało – człowiek i środowisko w jakim się znajduje. Tłum, to wzajemne interakcje międzyludzkie. Zebranie ludzi w tłumie może powodować najróżniejsze skutki, w zależności od powodu, dla którego zostali zebrani razem w jednej przestrzeni i kontekstu, w jakim zafunkcjonują. Często są tą efekty nieprzewidywalne i fascynujące. Symbolicznym modułem, za pomocą którego przedstawiony został ten temat, jest ciało, ponieważ stanowi ono rodzaj percepcji, która umożliwia nam odbiór świata zewnętrznego."

Powróć do archiwum
Pogoda