Idź do treści strony
19.03.2013 10:24

Kolorowa wystawa

Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna uroczyście otworzył wystawę prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Kolorową wystawę można oglądać do 29 marca na II piętrze olsztyńskiego ratusza. Zapraszamy!


Warsztaty Terapii Zajęciowej są placówkami, w których osoby niepełnosprawne, dzięki rehabilitacji społecznej i zawodowej mogą poczuć, że są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, że mogą również dawać, a nie tylko brać, że otaczający ich świat, należy również do nich. Zadania rehabilitacyjne realizowane są przez stosowanie technik terapii zajęciowej w profilowanych pracowniach. Pozwala to na rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego i zaradności osobistej oraz psychofizycznych sprawności i prostych umiejętności zawodowych.

Warsztat przy ul. Bałtyckiej 45 w Olsztynie powstał w grudniu 1995 roku. Jednostką prowadzącą była Metalowa Spółdzielnia Inwalidów "Gwarancja", która funkcjonowała jako zakład pracy chronionej. Początkowo w Warsztacie znalazło miejsce 30 uczestników. Dla nich powstało 6 pracowni : obróbki drewna, metalowo-elektrotechniczna, plastyczna, komputerowa, gospodarstwa domowego oraz dziewiarska. W następnych latach przybywało nowych uczestników, powiększono warsztat o nową pracownię, ale to wciąż był za mało.

W sposób naturalny pojawiła się myśl o powiększeniu Warsztatu. By ją zrealizować potrzebne były większe pomieszczenia lub nowy, duży budynek. Poszukiwania trwały długo, ale w końcu zostały uwieńczone sukcesem. Jesienią 2004 roku Prezydent miasta Olsztyn podjął decyzję o przekazaniu pięknego budynku przy ul. Bałtyckiej 45 na potrzeby Warsztatu. Zbiegło się to ze zmianą jednostki prowadzącej Warsztat, którą w wyniku wygrania konkursu zostało Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci w Olsztynie. Stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa działa od stycznia 2002 r. Wraz z kilkoma innymi stowarzyszeniami otworzyło we wrześniu 2002 r. Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie (www.zpe.olsztyn.pl) - pierwszą w Polsce publiczną placówkę prowadzoną przez rodziców i nauczycieli, stworzoną dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi, by mogły godnie uczyć się, na miarę swoich możliwości osiągać sukcesy i zdobywać niezależność życiową. Od marca 2004 r. jest już organizacją pożytku publicznego, a od listopada 2004 r. przejęło obowiązki prowadzenia Warsztatu.

Na nowej jednostce prowadzącej spoczęło zadanie przeprowadzki i adaptacji Warsztatu do nowych warunków. Mimo niesprzyjającej pory roku, konieczności dokonania remontów, problemów technicznych , wszystko przebiegło doskonale, bez przerywania działalności Warsztatu. Nastąpiła wyraźna zmiana jakościowa - duża powierzchnia pomieszczeń, własna sala gimnastyczna, piękna posesja wokół budynku. Pozwoliło to na przyjęcie nowych uczestników i otwarcie nowych pracowni.

Obecnie Warsztat liczy 60 uczestników. Działa 11 samodzielnych lub tematycznie zgrupowanych pracowni, prowadzonych przez instruktorów. W procesie rehabilitacji biorą również udział fizjoterapeuta, psycholog, pedagog. Prowadzone są zajęcia z muzykoterapii, działają sekcje sportowe, uczestnicy aktywnie biorą udział w życiu kulturalnym miasta, wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne, cyklicznie organizowane są kiermasze prac wykonanych w pracowniach. Nadrzędnym celem wszystkich naszych działań jest ogólny rozwój, poprawa sprawności, niezbędne do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę jej indywidualnych możliwości.

www.wtz.olsztyn.pl

Powróć do archiwum
Pogoda