Kopernik ... był Warmiakiem!
Czy największe osiągnięcia człowieka mają związek z tym, gdzie na co dzień przebywa? W Olsztynie – stolicy Warmii i Mazur wierzymy, że tak właśnie jest. Klimat miejsca jest źródłem inspiracji, skłania umysł do podejmowania wielkich wyzwań, daje moc wytyczania nowych ścieżek...
Florencja ma Michała Anioła, Wiedeń – Wolfganga Amadeusza Mozarta, a Olsztyn – Mikołaja Kopernika! Nie tylko Olsztyn, właściwie cała Warmia.
– Kopernik spędził na Warmii łącznie 40 z 70 lat swojego życia i był to jego najbardziej twórczy okres – mówi Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna. – Po dziś dzień pozostaje jednym z nielicznych Polaków o ogólnoświatowej rozpoznawalności. Stąd i nie tylko stąd jego niebagatelna rola w naszej promocji.
Olsztyn jest jednym z najważniejszych punktów na przebiegającym przez Warmię i Mazury Szlaku Kopernikowskim. Inne ważne miasta na tej malowniczej trasie to m.in. Braniewo, Lidzbark Warmiński czy Frombork, gdzie w tamtejszej katedrze znajduje się grób tego uczonego.
I tym razem właśnie w Lidzbarku Warmińskim 22 października 2020 roku odbędzie się konferencja naukowa poświęcona dokonaniom uczonego, które miały miejsce na lidzbarskim zamku. Kopernik mieszkał w Lidzbarku Warmińskim w latach 1495-1496 oraz 1503-1510. To ciekawy, bo najmniej znany okres w życiu Kopernika. Tu u boku wuja, swojego opiekuna - ówczesnego biskupa Warmii Łukasza Watzenrode (1489-1512) – kształcił się i dokonywał wyborów życiowych. Łukasz Watzenrode był ważną osobistością, doradcą trzech kolejnych królów Polski, senatorem Królestwa Polskiego, to on sprowadził Kopernika na Warmię, szykował dla swego siostrzeńca karierę duchowno-polityczną, wysłał na studia prawnicze do Italii, ale także medyczne, by Kopernik mógł zostać lekarzem biskupów warmińskich.
Lata, w których mieszkał na lidzbarskim zamku, poza uczestnictwem w pracy i życiu dworu biskupiego, wypełnił pracą naukową. Przetłumaczył z greki na łacinę 86 listów pisarza bizantyjskiego Teofilakta Symokatty z VII wieku n.e., wydanych drukiem w Krakowie w 1509 roku. Przede wszystkim jednak na zamku w Lidzbarku Kopernik sformułował podwaliny swej teorii heliocentrycznej, które spisał w t.zw. Małym Komentarzyku. Komentarzyk w licznych odpisach wędrował po Europie jeszcze w końcu XVI wieku. Lidzbark Warmiński/Heilsberg, jako stolica dominium z główną rezydencją biskupów, pozostał miejscem często przez Kopernika odwiedzanym.
Oto program konferencji "Astronomiczne dokonania Mikołaja Kopernika podczas pobytu w zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim": 22.10.2020 roku 10.00 - 16.00
Krzysztof Mikulski, Lidzbark Warmiński w życiu Mikołaja Kopernika
dr Jacek Szubiakowski, Model układu świata w Małym Komentarzyku (1509-1512), Mikołaja Kopernika
dr hab., prof. UMK Adam Szweda, Graffita na ścianach krużganków zamku biskupiego w Lidzbarku Warmińskim
mgr Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim w czasach bytności Mikołaja Kopernika
dr Jerzy Sikorski, Mikołaj Kopernik – lekarz biskupów warmińskich
Dyskusja i podsumowanie konferencji
Konferencja zorganizowana zostanie przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Partnerami wydarzenia są: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” w Lidzbarku Warmińskim oraz Hotel Krasicki**** History & SPA.