„Liliputy czy Mamuty”
W sobotę 22 września zapraszamy do haloGalerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, gdzie o godz. 11.00 odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Kołakowskiego i jego córki Eulalii pt. „Liliputy czy Mamuty”. Wstęp wolny.
Ideą wystawy jest budowanie więzi między artystą a jego córką Eulalią za pomocą działań artystycznych, oddanie głosu dziecku, umożliwienie mu wypowiedzenia się na temat problemów otaczającego go świata. Dorośli często nie wykorzystują potencjału swoich pociech, a przecież doskonale oceniają one rzeczywistość i współczesne realia. Są bardzo spostrzegawcze, widzą to, czego dorośli nie chcą widzieć, mówią o tym, o czym dorośli boją się mówić. Wystawa daje im możliwość poruszenia tego, czego zazwyczaj nie wolno im tknąć. Tytuł wystawy – „Liliputy czy Mamuty” – pozwala zadać sobie pytanie: do kogo należy ten świat? Czy dzieci naprawdę są małe i bezbronne, czy mimo młodego wieku i niedużego wzrostu drzemie w nich ukryta siła? Jak się okazuje siłę tę zapewnia im niezwykły intelekt, z którego dorośli zazwyczaj nie zdają sobie sprawy. Ich cenne spostrzeżenia niosą nowe spojrzenie na problemy życia codziennego. Tworząc tę wystawę, artysta pragnie zamanifestować: „Uciszmy na chwilę swój głos i pozwólmy dzieciom, by mówiły za nas”. Prócz dzieł Wojciecha i Eulalii Kołakowskich wystawa gromadzi prace dzieci biorących udział w konkursie pt. „Miasto-Ogród”, którego organizatorem jest olsztyńska szkoła muzyczna Yamaha.
Wojciech Kołakowski
Z domu Stankiewicz, urodził się w 1977 roku w Olsztynie. Absolwent edukacji artystycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie (dyplom w pracowni projektowania przestrzennego prof. Stanisława Trzeszczkowskiego) oraz collage’u o profilu komunikacji wizualnej w Edynburgu (dyplom HND uprawniający do prac designerskich). Obecnie artysta zajmuje się pracą z kamerą filmową, multimediami i dźwiękiem.
Eulalia Kołakowska
Córka Wojciecha Kołakowskiego, urodziła się w 2004 roku w Olsztynie. Ciekawa świata dziewczynka o zaskakującym talencie plastycznym. Jej twórczość jest doceniana nie tylko przez nauczycieli, ale także jury różnorodnych konkursów plastycznych, podczas których zdobyła kilka nagród i wyróżnień.