Idź do treści strony
21.03.2013 14:58

Mam Haka na Raka

Hakowicze przeznaczyli średnio 9,5 godziny na działania edukacyjne. Młodzi ludzie zorganizowali wykłady, rozdawali ulotki oraz zebrali 111 tys. podpisów pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”.


W ramach 6. edycji programu Mam Haka na Raka 3128 uczestników z 556 zespołów z całej Polski przez ponad dwa miesiące edukowało mieszkańców swoich społeczności na czym polega profilaktyka nowotworowa. Młodzież zorganizowała wykłady dla blisko 130 tys. Polaków oraz przygotowała i rozdała prawie 240 tys. ulotek. Gdyby porównać ten wynik do liczby mieszkańców miast Polski, to oznaczałoby to, że Hakowicze wręczyli ulotki informacyjne i materiały edukacyjne wszystkim mieszkańcom Gdyni  lub prawie połowie mieszkańców Poznania . Młodzi ludzie przeznaczyli 5279 godzin na edukację społeczności lokalnej, co oznacza, że statystycznie każdy zespół przeznaczył na działania w regionach średnio 9,5 godziny. Hakowiczów wspierało 1655 partnerów, w tym 90 stanowiły media, 240 – placówki administracji publicznej, 337 – placówki ochrony zdrowia oraz 988 prywatne firmy.

To były intensywne miesiące dla Hakowiczów. Wraz z przesłaniem sprawozdania z działalności w regionach skończył się I etap programu. 22 marca zespoły dowiedzą się, które z nich zakwalifikowały się do II etapu programu. Sto najbardziej aktywnych drużyn weźmie udział 27 marca w Warsztacie Kreatywnym, podczas którego poznają tajniki przygotowywania kampanii społecznych, dzięki którym stworzą własną autorską kampanię.

Gdy patrzę na zaangażowanie młodzieży, przepełnia mnie duma. Młodzi włożyli bardzo wiele wysiłku w realizację działań lokalnych. Chciałem serdecznie podziękować wszystkim zespołom za poświęcenie czasu na rzecz programu „Mam Haka na Raka”. Część drużyn nie zakwalifikuje się do kolejnego etapu, ale i tak wszyscy są zwycięzcami – zdobywają wiedzę związaną z profilaktyką czerniaka i innych nowotworów skóry, a to jest bezcenne – mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Już teraz można powiedzieć, że obserwując działania młodzieży jesteśmy świadkami kształtowania się odpowiedzialnego, świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego. Zdobyta wiedza z pewnością zaprocentuje w przyszłości dla uczestników programu i ich bliskich – dodaje Jerzy Toczyski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline w Polsce.

Zespoły pracowały równie intensywnie w Internecie. Na portalu Facebook 165 zespołów utworzyło profil swojego zespołu, 47 zespołów prowadziło bloga, a 38 utworzyło strony internetowe. Młodzi ludzie wygenerowali łącznie 5171 wpisów. W tym samym okresie oficjalna stronę programu www.mamhakanaraka.pl zanotowała ponad 260 tys. odsłon, a profil programu na portalu Facebook osiągnął poziom 1605 fanów.

O „Mam Haka na Raka” – backgrounder
Organizatorem „Mam Haka na Raka” jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym firma GlaxoSmithKline. Program ten jest ogólnopolską inicjatywą skierowaną do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest umiejętne zaangażowanie młodych ludzi w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed Hakowiczami jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej.
W sześciu edycjach programu wzięło udział 3 669 zespołów, czyli 18 833 uczestników. Działalność młodzieży została nagłośniona za pośrednictwem ponad 4 000 publikacji w mediach na łączną wartość ponad 6 mln złotych. Kampanie „Mam Haka na Raka” dotarły do ponad 8 milionów Polaków, a stronę www.mamhakanaraka.pl odwiedziło w tym czasie ponad 2 miliony Internautów. Tylko w V i VI edycji w wykładach edukacyjnych z zakresu profilaktyki nowotworowej uczestniczyło 270 000 Polaków, rozdano 552 000 ulotek, zebrano blisko 224 000 podpisów pod deklaracją „Zachęcę 1 osobę do wykonania badania profilaktycznego”, a ponad 4 000 instytucji zaangażowało się w działania w regionach, m.in. media, lokalne samorządy, eksperci oraz firmy prywatne.
Dotychczas w ramach programu powstało 5 kampanii społecznych: „Wystarczy tak niewiele…” (rak piersi), „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię” (rak szyjki macicy), „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem” (rak prostaty), „Nie wiąż się z papierosem” (rak płuca) oraz „Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię” (rak jelita grubego). Informacje o poszczególnych kampaniach można znaleźć w Internecie: www.wystarczytakniewiele.pl, www.zbrobcytologie.pl, www.zbadajprostate.pl, www.niezpapierosem.pl, www.zrobkolonoskopie.pl.

Artyści – ambasadorzy MHNR6
Marcin „Liber” Piotrowski jest autorem tekstów, wokalistą i artystą, który swoją sceniczną karierę rozpoczynał w grupie hip-hopowej Ascentoholix. W 2008 roku na gali ESKA Music Awards Liber zdobył nagrody za najlepszego artystę oraz najlepszy album roku. Dużą popularność zyskał za płytę nagraną wraz z Sylwią Grzeszczak pt. „Ona i On”. Od tego czasu jego kariera dynamicznie przyspieszyła.
Rafał Brzozowski jest utalentowanym wokalistą i muzykiem, który swoją karierę muzyczną rozpoczął od programu „Szansa na Sukces”. W 2011 roku Rafał został półfinalistą programu „The Voice Of Poland”. Rok później artysta wydał swoją debiutancką płytę pt. „Tak Blisko”.
Natalia Szroeder, w porównaniu do jej dwóch starszych kolegów, jest mniej znaną, ale utalentowaną artystką. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła od programu „Od przedszkola do Opola”. W 2011 roku Natalia wygrała telewizyjny program „Szansa na Sukces”. Obecnie współpracuje z Liberem przy nowej płycie.


Powróć do archiwum
Pogoda