Muzyka, zabawa, film na plaży
Nie tylko koncerty czekają na uczestników Olsztyn Green Festival. Wszyscy zainteresowani tematyką ekologii i zmian we współczesnym świecie będą mogli odwiedzić kino festiwalowe i obejrzeć starannie wyselekcjonowany zestaw filmów.
Od "Smaku curry" po "Przygody Małpki SaiEko" - zapraszamy do klubu filmowo-dyskusyjnego Heliosa pn. "Kino Konesera". Będzie to dwudniowy przegląd filmów ekologicznych, slowfoodowych, dokumentów, starannie wyselekcjonowanych przez Romana Gutka, dyrektora MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i Artura Liebharta, szefa Against Gravity i Planete Doc Film Festivalu.
Program poniżej:
WIĘCEJ NIŻ MIÓD
reż. Markus Imhoof, Szwajcaria/Niemcy/Austria 2012, 90 min.
Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą - jak twierdził Einstein - ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?
BYŁ SOBIE LAS (prapremiera kinowa)
reż. Luc Jacquet, Francja, 2013, 78 min.
Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscarem słynnym Marszu pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury - tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za "zielone płuca" naszej planety.
PUŁAPKI ROZWOJU
reż. Mathieu Roy, Harold Crooks, Kanada, 2011, 86 min.
"Pułapki rozwoju" to filmowy esej, oparty na książce Ronalda Wrighta pt. "Krótka historia postępu", a wyprodukowany przez tych samych producentów, którzy stworzyli "Korporację". To kolejny, po "Inside Job", dokumentalny obraz, próbujący - tym razem całościowo - spojrzeć na kondycję człowieka i pokazać wyzwania, jakie przed nim stoją, aby gatunek homo sapiens przetrwał.
LUDZKI WYMIAR
reż. Andreas M. Dalsgaard, Dania, 2012, 83 min.
Współczesne metropolie cechuje jedno - gigantyczne samochodowe estakady przecinają miasta, domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. 50 procent ludzi mieszka dziś w metropoliach, a do 2050 roku ta skala zwiększy się do 80 procent. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców?
SMAK CURRY
reż. Ritesh Batra, Francja/Indie/Niemcy/USA, 2013, 104 min.
Życie jest jak hinduskie jedzenie -- bogate w aromaty, smaki i kolory. Gdy wskutek kulinarnej pomyłki losy dwojga obcych sobie ludzi niespodziewanie się splotą, miłość okaże się dla nich najlepszą przyprawą.
PRZYGODY MAŁPKI SAI
reż. Thierry Ragobert, Francja/Brazylia, 2013, 85 min.
Niezwykła przygoda z ekologicznym przesłaniem dla całej rodziny. Sai, wychowana w mieście małpka kapucynka, w wyniku przypadku trafia w samo serce amazońskiej dżungli. Zrealizowana w tradycji "Mikrokosmosu" i "Makrokosmosu" w 3D w autentycznej scenerii amazońskiego lasu deszczowego, bez użycia efektów specjalnych, za to z lokalną fauną (od papug, motyli i rzecznych delfinów, po krokodyle i panterę) , "Amazonia" to piękna i fascynująca wyprawa w głąb największej dżungli na Ziemi, pełnej naturalnych cudów i harmonii.
Materiały filmowe na www.olsztyngreenfestival.com
Powróć do archiwum