Idź do treści strony
28.05.2013 13:49

Na końskim grzbiecie

Pokazy jazdy konnej w stylu western, jazda amazonki w sukni i w damskim siodle, a także pokaz zaprzęgowej jazdy sportowej to atrakcje, jakich możemy się spodziewać podczas regionalnych zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody organizowanych 1 i 2 czerwca w Ośrodku Jeździeckim UWM w Kortowie. Dodatkowo z okazji Dnia Dziecka najmłodsi Olsztynianie będą mogli skorzystać z bezpłatnej przejażdżki na koniu a miłośnicy jeździectwa uzupełnić własną oraz końską garderobę na stoisku z akcesoriami jeździeckimi. Na terenie parku, po wyczerpujących konkursowych emocjach, można będzie także uzupełnić kalorie.


W pierwszy weekend czerwca, na terenie Ośrodka Jeździeckiego UWM Olsztyn, odbędą się dwudniowe zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, podczas których na hipodromie zmagać się będą jeźdźcy w regionu Warmii i Mazur oraz ościennych województw. Zawody jeździeckie o Memoriał doc. Stanisława Wadowskiego organizowane są w Olsztynie co roku.


Celem zawodów w skokach przez przeszkody jest sprawdzenie umiejętności, dokładności i wytrenowania konia skaczącego pod jeźdźcem – mówi dr Janusz Wejer trener Sekcji Jeździeckiej AZS UWM Olsztyn. Podczas zawodów oceniana jest para - jeździec i koń. Należy zwrócić uwagę, ze jest to dyscyplina olimpijska jedyna, w której parę tworzą człowiek i zwierzę – uzupełnia Wejer. Konkurencja jeździecka polega na tym, że na parkurze ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód, które koń wraz ze swym jeźdźcem muszą pokonać w określonej kolejności i czasie, z jak najmniejszą liczbą zrzutek i przypadków nieposłuszeństwa konia. Za każdy błąd para koń i jeździec otrzymuje punkty karne. Zwycięża ten, kto zgromadził jak najmniejszą ilość punktów karnych, a w przypadku wyrównanego wyniku, ten kto pokona parkur w krótszym czasie – dodaje trener uniwersyteckiej sekcji. Są także konkursy, w których zwycięzcy wyłaniani są w dogrywkach; są też konkursy pozwalające na zbieranie punktów bonifikacyjnych oraz takie, w których priorytetowy jest styl jazdy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w zależności od stopnia wyszkolenia jeźdźca i konia para pokonuje konkursy w coraz wyższych klasach. Oznacza to, że im wyższa klasa tym pokonywane są wyższe przeszkody i rośnie stopień skomplikowania ustawienia parkuru z przeszkodami. Istotną informacją jest także fakt, że kobiety współzawodniczą z mężczyznami, co czyni tę dyscyplinę jeszcze bardziej widowiskową. Podobnie na równi traktowani są juniorzy z seniorami.


W tym roku, po raz pierwszy zawody zostały zaplanowane w formule dwudniowej (1 i 2 czerwca) co powoduje jeszcze większe zainteresowanie udziałem zawodników i koni w Memoriale. Olsztyńskie zawody zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony klubów i zawodników nie zrzeszonych w klubach z województwa warmińsko-mazurskiego a także i kraju. W regionie Warmii i Mazur nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie takie zawody mogą się odbywać. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że Olsztyn ma długie tradycje jeździeckie. W stolicy Warmii i Mazur przez wiele lat były organizowane zawody w skokach przez przeszkody o najwyższej randze CSIO.


Zapraszamy do Ośrodka Jeździeckiego UWM w trakcie zawodów, jego zwiedzenia a przede wszystkim do kibicowania zawodnikom i ich wierzchowcom podczas emocjonujących i jakże widowiskowych zmagań sportowych. Wstęp na  zawody jest bezpłatny.

Program zawodów:
Sobota 1.06.2013 r. rozpoczęcie konkursów godz. 12.00
Konkurs nr 1 kl. LL – z trafieniem w normę czasu S1 towarzyski
Konkurs nr 2 kl. L- dwufazowy art.274.5.3 towarzyski
Konkurs nr 3 kl. P - dwufazowy art.274.5.3
Konkurs nr 4 kl. N – zwykły art. 238.2.1

Niedziela 2.06.2013 r. rozpoczęcie konkursów o godz. 10.00
Konkurs nr 5 kl. LL – z trafieniem w normę czasu S1 towarzyski
Konkurs nr 6 kl. L – dwufazowy art.274.5.3 towarzyski
Konkurs nr 7 kl. P - dokładności z I rozgrywką  (Art. 238.1.2)
Konkurs nr 8 kl. N – zwykły z I rozgrywką  (Art. 238.2.2)  Memoriał doc. Wadowskiego


W przerwach między konkursami przewiduje się pokaz jazdy western, pokaz efektów naturalnego  szkolenia konia, krótkie zawody w powożeniu dla zgromadzonej publiczności, prezentację jazdy amazonki w sukni i w damskim siodle.

Fundatorzy nagród:     
J.M. Rektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie
Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt
Urząd Miasta Olsztyna
"Kamień Warmiński" - Żwirownia Modliny Państwa Romanowskich Fundacja ŻAK w Olsztynie        
F.H.U. EQUI-POINT  Olsztyn
Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni
Andrzej Grad – Prezes Związku Trakeńskiego w Polsce
Stadnina Koni Trakeńskich i Gospodarstwo Agroturystyczne Sząbruk
Stadnina Koni Trakeńskich Przeczewscy w Różnowie
Paweł Oman – Stajnia pod Dębami
Krzysztof Bembenek

Powróć do archiwum
Pogoda