Ogólnopolska Noc Profilaktyki
W sobotę 22 czerwca odbędzie się Ogólnopolska Noc Profilaktyki. Jak czytamy w odezwie społeczności PaT skierowanej do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych „Społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” zaprasza Państwa do ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia twórczej profilaktyki.
Wykonajmy przez 60 sekund wspólny gest na rynkach i placach miast i miasteczek, wielkich aglomeracji i maleńkich wsi – każdy na miarę swoich możliwości - razem – we wspólnocie obywatelskiej i społecznej – w tym samym czasie w całym kraju. Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm Wolnych Serc. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka (…). Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie”. Happening „Przestańmy biec!”, społeczny zryw Wolne serce”, twórcza profilaktyka – przestawienia teatralne, animacje, zajęcia taneczne, malowanie grafitti, żąglowanie, zajęcia z łucznictwa czy też jazda na deskorolce, debaty z udziałem ekspertów, to elementy programu Ogólnopolskiej Nocy Profilaktycznej realizowanego na Warmii i Mazurach. Władze samorządowe, oświatowe i policja zapraszają mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w imprezach, których ideą jest lepsze życie dziecka i dorosłego, każdego indywidualnie i w rodzinie.
Każde uzależnienie pochłania człowieka, bez względu na wiek, pochodzenie, wykształcenie. My na swej zawodowej drodze spotykamy takich ludzi i obserwujemy ich drogę zazwyczaj w jednym kierunku, od uzależnienia, do przestępstwa i tragedii. Policjanci, oprócz ścigania przestępców, wielką wagę przywiązują właśnie do profilaktyki. Codzienna praca dzielnicowych, specjalistów ds. nieletnich, ich codzienna obecność w szkołach, rodzinach, partnerskie kontakty z ośrodkami pomocy społecznej, sądami niejednokrotnie przyczyniły się do tego, że życie nastolatka, czy dorosłego zmieniło bieg. Wiedza i umiejętności dane przez policjantów tym ludziom odpowiednio wcześnie, czy interwencja podjęta w porę uratowała niejedno życie. Cieszymy się, że razem z nami w szeregu tych, którzy walczą o dobre życie mieszkańców Warmii i Mazur stoją władze samorządowe, oświatowe. Z taką armią musi się udać! – powiedział nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie
Alkohol, nikotyna, narkotyki i inne substancje psychoaktywne to poważny problem wśród młodzieży, ale także wśród ludzi dorosłych. Stąd nieprzeceniona rola profilaktyki, dzięki której można podjąć skuteczną walkę z zagrożeniami. Istnieje już szeroka kadra profesjonalnych realizatorów programów profilaktycznych, jednak najważniejsze jest to, aby ideą profilaktyki zainteresować również środowiska lokalne. Ogólnopolska Noc Profilaktyki doskonale wpisuje się w realizowaną przeze mnie i służby regionu strategię „Warmia i Mazury krainą edukacji dla zdrowia i bezpieczeństwa”. Naszym celem jest edukowanie poprzez różne formy przekazu, mam więc nadzieję, że przekaz Nocy Profilaktyki w swojej formie i treści trafi do dzieci, młodzieży, ale także do dorosłych. Pamiętajmy, że zapobieganie jest podstawą – mówi Marian Podziewski Wojewoda Warmińsko-Mazurski, który również aktywnie wspiera tę akcję.
Aby dotrzeć do młodzieży, zainteresować ją jakimś tematem musimy poszukiwać nowych sposobów, metod nie tylko w dydaktyce, ale również w każdym obszarze życia szkoły, podobnie jest z profilaktyką. Ważne, aby o rzeczach trudnych mówić w sposób przekonujący, ale i atrakcyjny. Projekt wykorzystujący teatr jako formę przekazu stwarza szansę, aby tak było. Dodatkowo atutem dzisiejszego przedsięwzięcia jest w nim udział psychologa, terapeuty, pedagoga. Bezpośrednia rozmowa uczniów ze specjalistami o wszelkim uzależnieniach i ich konsekwencjach może pomóc ustrzec młodych ludzi przed podejmowaniem ryzykownych zachowań. A przed wakacjami szczególnie to ważne – potwierdza Grażyna Przasnyska Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty
22 czerwca 2013r., w wielu miejscach w Polsce bedzie miała miejsce akcja profilaktyczna organizowana przez Komendę Główną Policji pod nazwą Ogólnopolska Noc Profilaktyki. Oczywiście tytuł tej akcji jest umowny, bo z dziećmi i młodzieżą, do której adresowane jest to przedsięwzięcie spotkamy sie po południu.Wzorem znanych projektów realizowanych przez twórcę MONARu śp Marka Kotańskiego, jakimi były np. tworzone łancuchy czystych serc, pragniemy o godz. 16:00 wspólnie z młodymi ludźmi zjednoczyć się we wspólnym biciu serca. Symbolizuje to przede wszystkim jedność w myśleniu, nt. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Oto wspólnie z policjantami, specjalistami terapii uzależnień i innymi dorosłymi młodzi ludzie uzyskują pewność, że mogą liczyć na nasze wsparcie i pomoc w każdej sytuacji.
Ma też ta akcja zwrócić uwagę na narastajacy problem używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych przez młodych ludzi. W czasie Nocy uczniowie jednej z olsztyńskich szkół zaprezentują animację teatralną nt. problemu uzależnień. Uczestnicy Nocy Porofilaktyki bedą też mieli okazję spotkania się z ekspertami, z którymi będą mogli dyskutować i uzyskać informacje nt zachowań ryzykownych i możliwości uzyskania pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Ogólnopolska Noc Profilaktyki to także dobra sposobność do zapoznania sie z najnowszymi doniesieniami nt. problematyki uzależnień, która wpisuje się w tzw. edukację publiczną – powiedział o akcji Błażej Gawroński Dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, koordynator akcji z ramienia Prezydenta Olsztyna.
Ogólnopolska Noc Profilaktyki trafi do miast i miasteczek na Warmii i Mazurach.
Olsztyn
W Olsztynie akcja rozpocznie się o godzinie 15.30. Na schodach przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie spotka się młodzież. Zapraszamy wszystkich chętnych, młodych i starszych. Odbędzie się tam krótki happening „Przestańmy biec”, podczas którego młodzież z transparentami będzie głosić hasła promujące życie bez uzależnień. Następnie po odczytaniu przez podinsp. Bernadetę Ćwiklińską-Rydel Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie odezwy społecznej PaT i społecznym zrywie „wolne serce”, wszyscy uczestnicy przejdą do sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego. Tam młodzież zaprezentuje twórczą profilaktykę. Będzie można obejrzeć przedstawienie teatralne, występ Karola Dejnaka ucznia kl. II Bursa nr 2 przy Zespole Szkół Elektronicznych w Olsztynie, zespołu Caporira z Olsztyna. Tam też odbędzie się debata na temat szkodliwości uzależnień i walki z nimi. Uczestniczyć w niej będzie ekspert w tej dziedzinie - Pan Błażej Gawroński – Dyrektor Miejskiego zespołu Profilaktyki i Uzależnień, psychologa, podinsp. Bernadeta Ćwiklińska – Rydel, a moderatorem będzie Pani Iwona Rudowska – Prezes Stowarzyszenia Młodzieży "Rekord" działającego na rzecz „dzieci ulicy”.
Po zakończeniu rozmów ich uczestnicy będą mieli okazję spisać wszystkie postulaty, które następnie zostaną skierowane do właściwych władz samorządowych, oświatowych, czy Policji.
Bartoszyce
Społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” Urząd Miasta w Bartoszycach, Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz przy współpracy z Krzysztofem Kowalskim i Krzysztofem Bujnowskim z Piwnicy Artystycznej w Bartoszycach zaprasza do ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia twórczej profilaktyki.
Miejsce imprezy: rzeka Łyna oraz Park św. Elżbiety z jeziorkiem „Serce Elżbiety” (miejsce wybijania rytmu Wolnych Serc).
- godz. 12.00 – spływ na „Byle czym” w którym biorą udział zawodnicy oraz całe rodziny. Są to III Mistrzostwa Polski Północno-wschodniej Pływadeł.
- godz. 12.00 – 15.00 - w czasie Mistrzostw konkursy i zabawy oraz promocja zdrowego szycia z dala od uzależnień, promocja Rytmu Wolnych Serc – prowadzi Krzysztof Kowalski i Robert Koniuszy
- godz. 15.00 – Koncert muzyki szantowej oraz konkursy
- godz. 16.00 – zebrana młodzież wraz z dziećmi i rodzinami stająca wokół jeziorka „serce Elżbiety przy muzyce Pink Floyd wybijać będzie Rytm Wolnych Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych
i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami.
- 16.30 - zakończenie imprezy
Wieczorem zaplanowano rozmowy filozoficzne dotyczące wolności człowieka z księdzem dr Adolfem Setlakiem w Kościele Fara w Bartoszycach.
Przedsięwzięcie objęte zostało patronatem medialnym Telewizji Kablowej Bartsat i Radia Bartoszyce.
Ełk
Urząd Miasta w Ełku przystąpił do realizacji Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki. Policjanci aktywnie włączą się w organizowane przedsięwzięcie.
Wszystkich zapraszamy od godziny 18.00 na plac zabaw przy ul. Chopina w Ełku. Będzie tam można zobaczyć i uczestniczyć w:
• animacjach prowadzonych przez pedagogów ulicznych wraz z podopiecznymi;
• zabawach artystycznych i sportowych - trampoliny dla dzieci, bańki, malowanie twarzy;
• obejrzeć sprzęt i wyposażenie służbowe Policji
Dodatkowo na ulicach miasta młodzież będzie rozdawała ulotki profilaktyczne, a o 21.00 w kinie pod gwiazdamiodbędzie się projekcja filmu „Boisko bezdomnych”.
Iława
Policjanci z Iławy włączają się w organizację imprez planowanych przez Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. w Iławie. Przedsięwzięcia zaplanowane są od 17 do 22 czerwca. Będą to m.in. spotkania dzielnicowych, pracowników Ośrodka Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie z młodzieżą gimnazjalną, przedstawienia w kinoteatrze „Pasja” w Iławie z udziałem dzieci i młodzieży nt. uzależnień, Piknik Rodzinny. 22 czerwca o godzinie 16.00 oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie za pośrednictwem lokalnego radia, przedstawi słuchaczom „Odezwę społeczności PaT”.
Lidzbark Warmiński
15.30 – 16.30 – występ bębniarzy oraz pokaz capoeiry, prezentacja sprzętu policyjnego (deptak w centrum L.Warmińskiego )
16:00 – przedstawiciel Lidzbarskiego Domu Kultury rozpocznie akcję Nocy Profilaktyki – przez 1 minutę na bębnach będzie wybijany rytm serca
21:30 - ? - Noc Kupały - artystyczne prezentacje, wróżby, tańce, śpiewy zakończone wspólnym biesiadowaniem przy ognisku (teren położony przy LDK w L.Warm. )
Szczytno - Pl. Juranda
godz. 15.30-20.30
W związku z zaplanowanymi na dzień 22 czerwca 2013r obchodami Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki, serdecznie zapraszamy chętnych do uczestnictwa w spotkaniu, którego głównym zadaniem jest zjednoczenie wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych w celu wzmocnienia twórczej profilaktyki uzależnień.
Szeroko rozumiane, szkodliwe społecznie, uzależnienia od alkoholu, środków odurzających czy papierosów, które występują wśród młodych ludzi, powodują,
że koniecznym jest wzmacnianie asertywnych postaw młodzieży oraz wskazywanie twórczej profilaktyki, pokazującej, że można wybrać życie bez „wspomagaczy”.
Propagowanie idei programu Komendy Głównej Policji Profilaktyki a TY zyskało czynne poparcie Pana Jarosława Matłach Starosty Powiatowego, Pani Danuty Górskiej Burmistrz Miasta Szczytno, Pana insp. dr Piotra Bogdalskiego Komendanta Rektora Wyższej Szkoły Policji oraz Pana insp. Cezarego Gołoty Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie.
Impreza, która rozpocznie się w dniu 22 czerwca o godz. 15.30 na Placu Juranda w Szczytnie realizowana będzie w duchu Profilaktyki a Ty czyli: odkrywanie mody na życie bez uzależnień.
Uczestnicy spotkania o godzinie 16.00 włączą się w ogólnopolski zryw „Wolnych serc”, jak również będą mieli możliwość spędzenia czasu biorąc udział w warsztatach, min. takich jak zajęcia taneczne, malowanie grafitti, żąglowanie, zajęcia z łucznictwa czy też jazda na deskorolce, które będą prowadzone przez animatorów zrzeszonych w Szczycieńskiej Grupie PaT. Oprócz tego wielu młodych lokalnych artystów zaprezentuje swoje umiejętności wokalne i teatralne. W spotkaniu uczestniczyć będą również przedstawiciele Szczycieńskiego Bractwa Trzeźwej Rzeczywistości.
Uważając, że każdy może przyczynić się do ochrony dzieci i młodzieży przed uzależnieniami, jeszcze raz serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do wzięcia udziału w tak ważnym przedsięwzięciu.