Idź do treści strony
28.05.2021 11:07

Olsztyn współpracuje z NASK

Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO) podjęło współpracę z Państwowym Instytutem Badawczym NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Porozumienie umożliwi szkołom obsługiwanym przez CIUWO uzyskanie bezpłatnego dostępu do  usług OSE.

Usługa świadczona jest przy wykorzystaniu zbudowanej przez CIUWO sieci informatycznej. Dzięki temu wdrożenie rozwiązań obecnych w OSE będzie tańsze i szybsze.

- Nawiązanie przez CIUWO współpracy z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną otwiera przed olsztyńskimi szkołami nowe możliwości - wspomina dyrektor Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna,  Paweł Witkowski. - Projekt jest szansą nie tylko na zwiększenie ilości usług, które CIUWO świadczy obsługiwanym jednostkom edukacyjnym, ale także zapewnia pakiet materiałów dydaktycznych dostępnych online zarówno w szkole, jak i w domu.

Do programu włączone zostaną wszystkie szkoły, które zdecydują się na korzystanie z usług NASK i podpiszą stosowną umowę z OSE.

- W ramach nawiązanej współpracy, CIUWO zapewni szkołom  dostęp do szybkiego, szerokopasmowego Internetu o prędkości 100 Mb/s oraz umożliwi zainstalowanie w placówce  hotspota wi-fi, z którego będą mogli korzystać uczniowie i nauczyciele – wskazuje kierownik Referatu Infrastruktury w Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna, Mariusz Kalista. - Podpisanie umowy w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wpłynie także pozytywnie na aspekt bezpieczeństwa szkolnej infrastruktury sieciowej. Zastosowane w Centrum mechanizmy ochronne zostaną uzupełnione o rozwiązania stosowane w ramach OSE. Mają one za zadanie ochronić uczniów przed szkodliwymi, nielegalnymi lub potencjalnie niebezpiecznymi treściami.

Jakie bezpośrednie korzyści wynikają z przystąpienia do OSE?

Przystąpienie przez szkołę do OSE umożliwi uczniom i nauczycielom korzystanie z ciekawych zasobów edukacyjnych. W ramach nich dostępna jest m.in. bezpłatna platforma e-learningowa zawierająca ponad 200 kursów, które będzie można wykorzystać zarówno podczas lekcji, jak i w ramach samodzielnej nauki.

Na platformie edukacyjnej OSE znajdziemy m.in. kursy algorytmiki i programowania, obsługi multimediów, grafiki i technologii internetowych, cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji. Dodatkowo dostępne są tam także materiały dotyczące projektowania i budowania baz danych oraz sieci komputerowych. Platforma edukacyjna OSE dostarcza również kursy z przedmiotów typowo szkolnych. Dzięki zgromadzonym w niej materiałom uczniowie będą mogli powtórzyć materiał m.in. z matematyki, fizyki, biologii, chemii i języka angielskiego.

Projekt ma także na celu podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych. Szczególny nacisk został w nim położony na promowanie wśród uczniów zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych. Dotyczy to przede wszystkim zagrożeń, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie w przestrzeni online. W ramach Platformy edukacyjnej OSE uczniowie i nauczyciele mogą zapoznać się z zagadnieniami anonimowości w sieci, cyberprzemocy i radzenia sobie z hejtem, który towarzyszy nam podczas korzystania z Internetu. Odnaleźć można tam także kwestie związane z przemocą obecną w grach komputerowych.

zadanie OSE, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, funkcjonuje pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Wszelkie informacje dotyczące OSE odnaleźć można na stronie internetowej projektu.

Powróć do archiwum
Pogoda