Olsztyńska Karta Miejska (znów) przez Internet
Strona internetowa dedykowana Olsztyńskiej Karcie Miejskiej (OKM) ponownie dostępna. Pod adresem kartamiejska.olsztyn.eu można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, co należy zrobić, by m.in. otrzymać OKM, zakodować na niej bilety czy doładować swoje konto.
Strona internetowa OKM to duże ułatwienie w składaniu wniosków o wydanie karty oraz jej obsługę. Od teraz ponownie wniosek o Kartę można złożyć elektronicznie.
Następnie, po pierwszym zakupie biletu, ponownej aktywacji Karty lub doładowaniu tzw. elektronicznej portmonetki w Punkcie Obsługi Klienta ZDZiT (np. podczas odbioru karty) jej właściciel będzie mógł obsługiwać OKM przez Internet (dokonywać zakupu biletów, także miesięcznych!, doładowywać portmonetkę elektroniczną).
Dlaczego warto wyrobić sobie Olsztyńską Kartę Miejską?
* unikniesz kolejek, by na koniec miesiąca kupić kolejną sieciówkę;
* w autobusie wystarczy mieć przy sobie OKM! Imienna karta (ze zdjęciem) wystarczy, by podróżować komunikacją miejską w Olsztynie. Pasażer mający prawo do ulg na przejazd lub zwolniony z opłat za komunikację miejską nie musi posiadać przy sobie żadnego innego dokumentu potwierdzającego te uprawnienia. Podczas kontroli biletów w pojeździe wystarczy okazać OKM. Dotyczy to zarówno uczniów, studentów, rencistów, emerytów, ale także rodziców z dziećmi.
* OKM zamiast kilku dokumentów. Pasażerowie podróżujący na ulgowych biletach aglomeracyjnych w Olsztynie i poza granicami miasta (renciści i emeryci) posiadający tradycyjny bilet na przejazd podczas kontroli biletów muszą okazać dwa różne dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulgi. Wyrabiając OKM będą musieli pamiętać jedynie o zabraniu ze sobą karty miejskiej.
- Zachęcamy, by podczas ponownej aktywacji OKM w Punktach Obsługi Klienta, jednocześnie przedłużać uprawnienia dla dzieci i młodzieży do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej - mówi Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Osoby, które wcześniej tego nie zrobiły stracą ulgę po 30 września tego roku.
Przypomnijmy: uprawnienie przysługuje dzieciom (od ukończenia 4 roku życia) i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie. Aby przedłużyć ulgę należy okazać w POK:
* legitymację szkolną ucznia podbitą na 2023/2024 rok lub świadectwo szkolne (rocznik 2009);
* kopię pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą Urzędu Skarbowego w Olsztynie lub zaświadczenia z Urzędu Skarbowego w Olsztynie potwierdzającego fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (adres w zaświadczeniu) lub Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z Urzędu Skarbowego w Olsztynie wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (w przypadku składania PIT drogą elektroniczną). Dotyczy to zeznań podatkowych za poprzedni rok kalendarzowy, złożonych przez rodzica/ów lub opiekuna/ów prawnych dziecka.
Osoby, które składają wniosek o kartę miejską po raz pierwszy dodatkowo powinny okazać:
* legitymację szkolną podbitą na 2023/2024 rok – (rocznik 2009 świadectwo szkolne ukończenia siódmej klasy);
* dzieci 4-7 lat – dokument potwierdzający wiek dziecka;
* wybrany dokument zeznania podatkowego (jak wyżej).
Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie OKM, na której będzie zapisany bezpłatny bilet.
*** Punkt Obsługi Klienta ZDZiT CENTRUM (al. Piłsudskiego – przy Aurze)
czynny w dni robocze:
- w poniedziałki w godz. 10:30-17:30;
- od wtorku do piątku w godz. 10:00-17:00.
*** Punkt Obsługi Klienta ZDZiT JAROTY (ul. Kanta/Witosa – przystanek tramwajowy)
czynny w dni robocze (od poniedziałku do piątku):
- w godz. 10:00-17:00.
*** Punkt Obsługi Klienta ZDZiT NAGÓRKI (ul. Barcza – pętla autobusowa)
czynny w dni robocze (od poniedziałku do piątku):
- w godz. 10:00-17:00.
*** Punkt Obsługi Klienta ZDZiT (ul. Knosały 3/5B – siedziba ZDZiT)
czynny w dni robocze (od poniedziałku do piątku):
- w godz. 8:00-15:30.