Park Kulturowy w Olsztynie?
Ile wiesz na temat ochrony konserwatorskiej w mieście? Jeśli niewiele, to spotkanie jest dla Ciebie. Zapraszamy na pierwszą prezentację formy ochrony konserwatorskiej, jaką jest park kulturowy. Spotkanie we wtorek 13 maja o godz. 17:00 na olsztyńskim zamku.
Program spotkania:
1. Wstęp: co to jest Park kulturowy? Podstawa prawna, cele, przegląd utworzonych parków kulturowych – MKZ Olsztyn.
2. Park kulturowy w praktyce na podstawie doświadczeń miasta Krakowa: prelegenci: p. Anna Włodarczyk – koordynatorka Zespołu Kontrolnego ds. Parku Kulturowego Stare Miasto oraz w imieniu Przewodniczącego Zespołu ds. Parku Kulturowego Stare Miasto i jednocześnie Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa – osoba z Urzędu Miasta Krakowa (?).
3. Proces przygotowania do utworzenia parku kulturowego, konsultacje, kampania informacyjna – p. Tomasz Ossowicz – Dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia
4. Dyskusja
Na spotkanie zostali zaproszenie mieszkańcy Olsztyna, Radni Miejscy, Przewodniczący Rad Osiedli, Przedsiębiorcy, Stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego oraz poprawy wizerunku przestrzeni miejskiej (SKZ, TONZ, Borussia, FRO, Św. Warmia), SARP, W-M WKZ.
USTAWA z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
Art. 3. pkt 14) krajobraz kulturowy - przestrzeń historycznie ukształtowaną w wyniku działalności człowieka, zawierającą wytwory cywilizacji oraz elementy przyrodnicze.
Art. 16. 1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków, na podstawie uchwały, może utworzyć park kulturowy w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.
2. Uchwała określa nazwę parku kulturowego, jego granice, sposób ochrony, a także zakazy i ograniczenia, o których mowa w art. 17 ust. 1.
3. Wójt (burmistrz, prezydent miasta), w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, sporządza plan ochrony parku kulturowego, który wymaga zatwierdzenia przez radę gminy.
4. W celu realizacji zadań związanych z ochroną parku kulturowego rada gminy może utworzyć jednostkę organizacyjną do zarządzania parkiem.
5. Park kulturowy przekraczający granice gminy może być utworzony i zarządzany na podstawie zgodnych uchwał rad gmin (związku gmin), na terenie których ten park ma być utworzony.
6. Dla obszarów, na których utworzono park kulturowy, sporządza się obowiązkowo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Art. 17. 1. Na terenie parku kulturowego lub jego części mogą być ustanowione zakazy i ograniczenia dotyczące:
1) prowadzenia robót budowlanych oraz działalności przemysłowej, rolniczej, hodowlanej, handlowej lub usługowej;
2) zmiany sposobu korzystania z zabytków nieruchomych;
3) umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną parku kulturowego, z wyjątkiem znaków drogowych i znaków związanych z ochroną porządku i bezpieczeństwa publicznego, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1;
4) składowania lub magazynowania odpadów.
2. W razie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości na skutek ustanowienia zakazów i ograniczeń, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 131-134 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 i Nr 115, poz. 1229, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 233, poz. 1957 oraz z 2003 r. Nr 46, poz. 392 i Nr 80, poz. 717 i 721).