Idź do treści strony
21.10.2013 13:19

Posłuchaj słuchowisk z archiwum Radia Olsztyn

Od 1 października w Informacji Kulturalnej MOK można bezpłatnie posłuchać słuchowisk z archiwum Radia Olsztyn. Wszystkim chętnym przypomnimy materiały dźwiękowe z lat 60. i 70. Wśród nich krótkie formy literackie, opowiadania i baśnie. Specjalny system słuchawkowy i dziesięć przygotowanych opowieści pozwolą słuchaczowi odpocząć, wybrać się w podróż po nieznanym dotąd świecie. Zapraszamy do Słuchalni!


Słuchowiska w Słuchalni:
„Królowa jezior” Klemensa Oleksika (1960)
Baśń warmińska. Piękna opowieść o młodym królewiczu, jednym z trzech braci, który w darze od ojca otrzymuje cudowną fujarkę. Wędruje po świecie, grając cudowne melodie. Młody Jaś pragnie nauczyć się pieśni, która napełni wszystkich szczęściem i miłością. Nie mogąc odtworzyć dźwięków pieśni, wrzuca fujarkę do jeziora. W jej odnalezieniu pomaga mu Królowa Śniardw. Królowa jest jednak tak samo piękna, jak okrutna. Za tę przysługę chłopiec poniesie wielką ofiarę. Musi wyrzec się swoich braci, których Królowa zamieniła w szczura i ślimaka.


„Przy księżycu” Aleksandra Obremowicza (1966)
Akcja rozgrywa się w środku nocy. Do domu starego człowieka przychodzi złodziej. Niestety, nie udaje mu się zrabować domu, nie budząc gospodarza. Pod groźbą odebrania mu życia złodziej żąda pieniędzy. Nieoczekiwanie dla złoczyńcy, rabunek staje się okazją do pouczającej rozmowy. Staruszek, opowiadając historię swojego życia, ukazuje złodziejowi, co jest w nim najważniejsze.


„Jeden i krasnoludki” na kanwie opowiadania Sławomira Mrożka (1966)
Historia niezwykłej spółdzielni, która specjalizuje się w dotrzymywaniu towarzystwa. W czasie gdy wielu z nas dotyka samotność, nie mamy z kim serdecznie porozmawiać lub się wyżalić, na ratunek przybywają pracownicy spółdzielni. Wyspecjalizowani są w dotrzymywaniu towarzystwa, rozmowach na różne tematy i zwykłym słuchaniu. Wszystko to okraszone nutką alkoholu, który staje się trybem napędzającym relacje.


„Dwie przygody” Teatrzyku Radiowego Goliat (1967)
1 – Żona nasyła płatnego mordercę, aby zabił jej męża. Temu jednak udaje sie zaszantażować mordercę i sprawić, aby zabił swoją zleceniodawczynię.
2 – Mężczyzna przebywający w pewnej miejscowości nadmorskiej w Walii, w czasie spaceru nocą zabłądził podczas burzy piaskowej i schronił sie w opuszczonym domku. Tam spotkał starca, który opowiedział mu historię owego domu. Jego właścicielem był kolekcjoner dzieł sztuki. Podczas podróży po świecie spotkał piękną kobietę, którą przywiózł tutaj. Jednak została ona uwiedziona przez jego przyjaciela i wywieziona do innej miejscowości. Mężczyzna pragnie zemsty.


„Afrykańska miłość” wg Prospera Merimee (1970)
Miniatura oparta na jednoaktówce Prospera Mérimée – XIX-wiecznego francuskiego dramaturga, historyka, archeologa i pisarza. Afrykańska miłość to tragikomedia o szalonej miłości do niewolnicy Mosane, którą jednocześnie kocha przyjaciel mężczyzny. Niestety gorące uczucie do kobiety nie przynosi nikomu szczęścia. Wręcz przeciwne – staje się powodem waśni między przyjaciółmi.


„Miotła” wg opowiadania Natalii Rolleczek (1970)
Historia opowiedziana przez pewnego profesora podczas towarzyskiego lunchu. Wspomina on swoją wielką miłość z czasów szkolnych – Irenę. Opowiada o początkach zauroczenia piękną dziewczyną, pierwszych spotkaniach, spacerach, uśmiechach. Tworzy obraz zachwycającej, ale i intrygującej postaci Ireny, która potrafiła budzić w nim sprzeczne uczucia. Irena łamała wszelkie konwenanse. Była wieczną optymistką, nie przejmowała się opinią publiczną, a jej marzenia wykraczały poza schemat.  Znajomość ta mocno odbiła się na życiu przyszłego profesora.


„Krzyż Walecznych” Stanisława Goszczurnego (1970)
Główny bohater Ambroży Kozłowski, rolnik zasłużony podczas wojny, nie chce zrezygnować z gospodarstwa. Obok trwa budowa elektrowni i władze chcą je wywłaszczyć. Odwiedza go inżynier Walasek, kierownik budowy i bezskutecznie namawia go, aby opuścił dom i ziemię. Ma w to miejsce otrzymać inne gospodarstwo. Ojciec wzywa na pomoc syna Karola, który jest architektem w mieście. Kiedy się zjawia, Ambroży wspomina przy nim wojnę i walkę o wieś, konkretnie o tę ziemię.


„Syn” Artura Schnitzlera w przekładzie Marii Wisłowskiej (1971)
Arthur Schnitzler, uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu, w słuchowisku „Syn” śmiertelnie ugodził swoja matkę siekierą. Ta na łożu śmierci wyznaje lekarzowi, że po urodzeniu próbowała zabić syna przez uduszenie. Poznajemy historię kobiety, która, poprzez spowodowane swym postępkiem wyrzuty sumienia, starała się dać swemu synowi wszystko, co tylko mogła. Była zaślepiona miłością, nie dostrzegała jego złych zachowań.


„Skrzydełko” Hermesa Stefana Weinfelda w adaptacji Anny Kochanowskiej (1973)
Pewnemu przewodnikowi w Atenach trafia się specyficzny turysta. Twierdzi bowiem, że jest starożytnym posłańcem bogów, Hermesem. Ma on nie tylko wielką wiedzę na temat starożytności i miasta, ale także przedziwne zdolności, które zadziwiają przewodnika.


„Malarz” Bogdana Dzitko (1976)
Słuchowisko rozpoczyna się rozmową młodego malarza z listonoszem, robiącym obchód dzielnicy. Artysta rozmawia z funkcjonariuszem na temat dzieł sztuki. Opowiada o nich jako o najważniejszej i najpiękniejszej zarazem rzeczy w jego życiu. Mówi, w jaki sposób powinno się patrzeć na obrazy, jak ważne jest światło, odpowiednia wiedza i nastawienie. Dla niego tworzenie obrazów nie jest zwykłą pracą, ale pełnym wysiłku procesem.

 

www.mok.olsztyn.pl

Powróć do archiwum
Pogoda