Problem nietrzeźwości na olsztyńskich drogach
Przekonanie o potrzebie realizacji zadań prewencyjnych w Olsztynie wynika z analizy statystyk wypadków drogowych. W grupie najważniejszych problemów znaleźli się nietrzeźwi użytkownicy dróg, którzy spowodowali 9% wypadków, w których wystąpiło 25% ofiar śmiertelnych).
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w 2011 przez OBOP na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego aż 12,5% Polaków przyznaje się, do tego, że prowadziło samochód po pijanemu.
Odpowiedzią na tę sytuację Komenda Miejska Policji w Olsztynie wspólnie z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień podjęli działania ukierunkowane na ujawnienie kierujących pojazdami będących pod wpływem alkoholu. Podczas działań zostało przebadanych ponad 2500 kierujących pojazdami. Interwencje dotyczące prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu, które są podejmowane mogą być skutecznym środkiem tak edukowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z prowadzeniem pojazdów po spożyciu alkoholu jak i zapobieganiu występowaniu tego zjawiska. To najważniejsza i najskuteczniejsza metoda zarówno w stosunku do pijanych kierowców, jak również w znaczeniu profilaktycznym dla wszystkich kierujących. Sprawę częstych, masowych kontroli stawiamy jako pierwszy i konieczny warunek do rozwiązania kwestii nietrzeźwych kierowców.
Działania ukierunkowane są na promowanie wśród olsztyńskiego społeczeństwa percepcji nieuchronności kary – badanie trzeźwości może nastąpić wszędzie i o każdej porze.