Program rewitalizacji: spotkanie i warsztaty
Trwa dyskusja nad nowym programem rewitalizacji naszego miasta. Przed nami otwarte spotkanie dla mieszkańców, a także specjalne warsztaty.
Dotyczy nie tylko fizycznego odnowienia budynków, czy całych obszarów miasta. Istotnym elementem rewitalizacji są kwestie społeczne.
Analiza wskaźników określonych w ustawie o rewitalizacji wskazała te tereny w mieście, gdzie problemy koncentrują się ze szczególnym natężeniem. Jest to tzw. obszar zdegradowany. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie obszaru rewitalizacji.
- Zgodnie z ustawową definicją stanowi całość lub część obszaru zdegradowanego i cechuje się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk oraz posiada istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego - wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz.
Czym właściwie jest rozwój lokalny, jakie są czynniki jego rozwoju, co jest wartością i może stanowić potencjał rozwojowy na proponowanym obszarze rewitalizacji? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać na warsztatach, które odbędą się w najbliższy poniedziałek (25 kwietnia), o godz. 17:00 w sali 219 ratusza (pl. Jana Pawła II 1). Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 kwietnia do godz. 15:30 (w razie potrzeby termin przyjmowania zgłoszeń zostanie wydłużony.
[aby wziąć udział w warsztatach - wypełnij formularz]
Warsztaty poprowadzi dr inż. arch. Łukasz Pancewicz - urbanista, nauczyciel akademicki Politechniki Gdańskiej. Razem z Moniką Arczyńską i zespołem współtworzy biuro A2P2, które zajmuje się rozwiązywaniem złożonych miejskich problemów, stosując narzędzia współprojektowania i partycypacji dla tworzenia nowych fragmentów miasta.
Zanim jednak warsztaty, zachęcamy do wzięcia udziału w otwartym spotkaniu informacyjnym o rewitalizacji. Zostanie tam m.in. zaprezentowana diagnoza służąca wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, zasięg przestrzenny obszaru zdegradowanego oraz propozycję zasięgu przestrzennego obszaru rewitalizacji.
Spotkanie odbędzie się w czwartek (21 kwietnia) o godz. 17:00 w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu "Muzeum Nowoczesności" (budynek dawnej Zajezdni Trolejbusowej, ul. Knosały 3b).
[mapa z obszarem zdegradowanym i obszarem rewitalizacji]
Powróć do archiwum