Przedsiębiorco wspomóż olsztyński Bank Żywności
Bank Żywności w Olsztynie zaprasza przedsiębiorców do przekazywania produktów spożywczych na cele charytatywne bez płacenia podatku VAT!
Od 1 października 2013 wszyscy przedsiębiorcy mogą przekazywać żywność na cele charytatywne bez płacenia podatku. Do tej pory mogli robić to jedynie producenci żywności, czyli np. piekarnie, ale już dystrybutorzy żywności, czyli np. sklepy sprzedające pieczywo musiały odprowadzić podatek od darowizny żywnościowej. Skutecznie zniechęcało to dystrybutorów żywności do dobroczynności. Zmiana prawa weszła w życie 1 października wraz z nowelizacją Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw). Jest to historyczna chwila. Możemy mówić nawet o rewolucji. Dokona się ona jednak, jeśli handlowcy podejmą konkretne działania. Banki Żywności liczą, że przedsiębiorcy opowiedzą się po stronie odpowiedzialnego zarządzania żywnością i pomocy potrzebującym. Handlowcy nadal mają wybór między utylizacją żywności a przekazaniem jej na cele charytatywne. My zachęcamy do przekazywania produktów Bankom Żywności! Każdy, kto, to zrobi może mieć pewność, że żywność trafi do osób potrzebujących. – mówi Marek Borowski Prezes Federacji Polskich Banków Żywności
Bank Żywności w Olsztynie zaprasza wszystkie sklepy i przedsiębiorców do przekazywania produktów spożywczych w terminie przydatności do spożycia. Placówka jest w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z 2-dniowym terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu), nawet w ilościach hurtowych. Bank Żywności zapewnia także pełną sprawozdawczość dot. dystrybucji darowizny. Liczymy, że handlowcy będą przekazywać jak najwięcej żywności. Dlatego już dziś zapraszamy do współpracy wolontariuszy, którzy pomogą przy sortowaniu produktów. Zapraszamy także partnerów, zwłaszcza firmy logistyczne czy sponsorów paliwa. Każdy, kto chce pomóc proszony jest o kontakt z naszą Organizacją – mówi Marek Borowski Prezes Banku Żywności w Olsztynie.
www.olsztyn.bankizywnosci.pl