Idź do treści strony
16.03.2023 12:00

Przedwiośnie w Olsztyńskim Planetarium

Być może nie zawsze aura nam to podpowiada, ale jesteśmy już u progu kalendarzowej wiosny. Warto wybrać się w najbliższą sobotę (18 marca) do Olsztyńskiego Planetarium, by przywołać cieplejsze dni.

Wiosna bez wątpienia zaczyna się w Olsztynie. Wszystko dzięki tablicy astronomicznej, która miała pomóc ustalić dziś równonocy - jedynemu zachowanemu do naszych czasów instrumentowi badawczemu wykonanemu ręką Mikołaja Kopernika. Jednak wyjątkowe rzeczy będą dziać się także niemal w przeddzień pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Już w sobotę (18 marca) będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Słońca i Ziemi. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat Słońca oraz jego wpływu na Ziemię.

Tego dnia w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego odbędą się seanse i projekcje. Całość zwieńczy niezwykły koncert "Kosmofonie" Jarka Kordaczuka, któremu patronuje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

- To wieloczęściowy utwór inspirowany zagadnieniami kosmologicznymi - mówi dyrektor OPiOA Jacek Szubiakowski. - Dźwiękowe obrazy odpowiadające takim zagadnieniom jak fale grawitacyjne, horyzont zdarzeń czy czarna energia kreowane są przez dwoje muzyków reprezentujących dwa odmienne ale doskonale uzupełniające się muzyczne światy.

Wstęp na seanse i projekcje kosztuje 20 i 15 złotych (bilety ulgowe), natomiast na koncert - 10 złotych. Szczegóły wydarzenia są na stronie internetowej Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

W tym roku astronomiczna wiosna zacznie się 20 marca o 22:24. Jednak ta kalendarzowa, niezmiennie, 21 marca (wtorek). I właśnie tego dnia rodzice z dziećmi powinni odwiedzić olsztyński zamek. Tam wydarzenie zatytułowane "Wiosna zaczyna się w Olsztynie".

Atrakcje związane z dniem równonocy wiosennej skierowane są do przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. Będzie można m.in. spotkać Mikołaja Kopernika, przymierzyć zbroję, obejrzeć pokaz walk rycerskich. Nie zabraknie tez symbolicznego przeganiania zimy. Impreza zacznie się 21 marca o 11:00 na dziedzińcu olsztyńskiego zamku.

To jednak nie wszystkie wydarzenia powiązane z trwającym Rokiem Mikołaja Kopernika. Warto wybrać się do Starego Ratusza. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej można bowiem - jeszcze przez tydzień, do 23 marca - oglądać wystawę poświęconą temu wielkiemu uczonemu i jego obecności w zbiorach instytucji.

Wystawa prezentuje zrealizowany w 2022 roku w Pracowni Konserwacji Zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie projekt konserwacji i restauracji dwudziestowiecznych plakatów, afiszy i zbiorów specjalnych związanych z tematyką Mikołaja Kopernika. Celem było zahamowanie procesów niszczących obiekty, ochrona przed postępującą destrukcją oraz przygotowanie do odpowiedniego przechowywania i ekspozycji.

Powróć do archiwum
Pogoda