Przez historię do Sejmu Dzieci i Młodzieży
Dwaj uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych starają się o mandaty na wyjątkowe posiedzenie Sejmu. Chcą je zdobyć propagując historię.
"Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości" to nazwa zadania, jakie realizują Filip Niewiadomski i Adrian Glinka. Jego celem jest rozpowszechnienie w Olsztynie wiedzy o dębach pamięci zlokalizowanych przy ul. Turowskiego.
- Upamiętniają one Stefana Sarnowskiego i Ryszarda Wilimowicza, dwóch polskich oficerów zamordowanych w Katyniu – mówią Filip i Adrian.
Aby rozpowszechnić wiedzę o tym miejscu, uczniowie ZPE przygotowali ulotki informacyjne, które trafiają do mieszkańców Nagórek. Poza tym prowadzą prelekcje w swojej szkole.
W przygotowania włożyli mnóstwo pracy. Żeby poznać bliżej dzieje pamiątkowej tablicy, odwiedzili biuro olsztyńskiej Informacji Turystycznej. Poza tym rozmawiali z przedstawicielami Spółdzielni Mieszkaniowej Jaroty oraz właścicielami okolicznych sklepów. Pomagała im w tym młodzież z pobliskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.
Czy wysiłek podopiecznych ZPE zaowocuje mandatami do tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży - dowiemy się w maju. Każde z 16 województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich na swoim terenie. Raz w roku, w Dzień Dziecka czyli 1 czerwca, młodzi „posłowie” spotykają się w Sejmie na specjalnej sesji.
Powróć do archiwum