Rada Miasta w rocznicę wyborów
W Olsztynie trwają obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. W środę (5 czerwca) odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.
Podczas sesji radni przyjęli specjalne stanowisko dotyczące rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Można w nim przeczytać m.in. "Rada Miasta Olsztyna, uznając wybory z 4 czerwca 1989 roku za wydarzenie szczególnie godne upamiętnienia, oddaje w ten sposób hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, do zwycięstwa w naszym kraju demokracji i idei samorządności. Wyraża również szacunek wszystkim zaangażowanym w polskie przemiany bez przemocy i fanatycznej nienawiści, a także nadzieję, że wartości, wyznawane przez minione pokolenia Polaków i stworzony przez nie etos patriotyzmu oraz umiłowania Ojczyzny i wolności, są i będą wzorcem dla następnych generacji".
- To my, Polacy, byliśmy kamieniem, który ruszył lawinę - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - U podstaw zmian leżało magiczne słowo "Wolność", które jest nam szczególnie bliskie. Nie zawsze doceniamy fakt bezkrwawego charakteru zmian, jakie dokonały się w naszym kraju. Wybory 1989 odmieniły także Olsztyn. Nie od razu i nie wprost, ale fakt, że dziś żyjemy w nowoczesnym mieście, jest konsekwencją tamtych wydarzeń.
Okolicznościowy wykład wygłosił Zenon Złakowski, poseł Sejmu X kadencji w latach 1989-1991, wybrany z ramienia Komitetu Obywatelskiego w okręgu olsztyńskim. W latach 1998-2002 był olsztyńskim radnym radny. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2002 ) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).
- W wymiarze politycznym próbuje się umniejszyć tamte wybory - mówił podczas swojego wystąpienia. - Według mnie było to wydarzenie przełomowe. Tamte wybory były początkiem procesu, który przez kolejne lata przesuwał nas w kierunku wolnej i demokratycznej Polski.
Podczas sesji zostali odznaczeni przez Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz.
Rocznicowe obchody zaczęły się we wtorek (4 czerwca). W Urzędzie Stanu Cywilnego do końca tygodnia można wpisywać się do pamiątkowej Wielkiej Księgi Wolności, a przed ratuszem do końca czerwca prezentowana będzie okolicznościowa wystawa. W czwartek (6 czerwca) o 19:00 w zrewitalizowanej, dawnej zajezdni trolejbusowej przy Muzeum Nowoczesności debata zatytułowana "A co jeśli 4 czerwca by nie było?".
[okolicznościowe stanowisko Rady Miasta] [treść wystąpienia Zenona Złakowskiego]
Powróć do archiwum