SGH pyta o zdrowe miasta [ANKIETA]
Eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie we współpracy z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej (GAP) oraz Grupą LUX MED opracowali Indeks Zdrowych Miast. Teraz kontynuują prace, a kolejnym etapem jest przeprowadzenie ankiet wśród samorządów i mieszkańców.
Indeks Zdrowych Miast to autorskie i długofalowe przedsięwzięcie, które jest częścią inicjatywy Healthy Cities, wielowymiarowego projektu z obszaru zrównoważonego rozwoju. Wyniki prac obrazują, jak polskie miasta dbają o podstawowe dziedziny związane ze zdrowiem swoich mieszkańców.
Autorzy przeanalizowali takie kwestie jak m.in. realizacja programów zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnia terenów zielonych czy jakość powietrza. W prowadzonych w 2022 roku pracach analizie poddano wszystkie polskie miasta na prawach powiatu.
Zostały one oceniane na podstawie analizy dostępnych baz statystycznych m.in. w zakresie: demografii, zdrowia, edukacji, mieszkalnictwa, warunków społeczno-ekonomicznych, kultury, środowiska oraz programów publicznych. Oprócz ogólnego zestawienia autorzy Indeksu zbadali miasta również pod kątem ośmiu kategorii ważnych z punktu widzenia warunków do życia: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń.
- W kolejnej edycji indeksu chcemy poszerzyć zebrane statystyki o wyniki badań ankietowych, które skierowane są do władz lokalnych i mieszkańców miast na prawach powiatu - mówi prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. - Uzyskane odpowiedzi pozwolą uszczegółowić diagnozę tego, jakie miasta tworzą warunki dla jakości życia i zdrowia swoich mieszkańców.
Autorzy opracowania przygotowali ankietę. Jedna jej część jest skierowana do jednostek samorządowych, natomiast kolejna do mieszkańców.
Uzyskane odpowiedzi pozwolą uszczegółowić ocenę poziomu zdrowotności miast oraz możliwości niwelowania istniejących w tym zakresie luk. Pytania kierowane do mieszańców ukierunkowane są na dokonywanie przez nich ocen obecnego poziomu zdrowotności miast, identyfikacji istniejących problemów oraz wskazania preferowanych kierunków działań i zadań w przyszłości.
Termin wypełnienia ankiety to 15 września.
Powróć do archiwum