Idź do treści strony
10.02.2016 12:59

Teatry z Olsztyna w finale ogólnopolskiego konkursu

Grupa niepełnosprawnych aktorów, którzy wywalczyli awans do finału konkursu teatrów uczniowskich

Coraz głośniej robi się wokół niezwykłego teatru, działającego przy Zespole Placówek Edukacyjnych. Swoją pozycję potwierdzają też uczniowie z Gimnazjum nr 13.

Integracyjny Teatr Tańca AUTentYcZni My dostali się do ogólnopolskiego etapu konkursu teatrów szkolnych Telewizji Polskiej. Co ważne - po drodze pokonali ponad 300 grup z masowych szkół z całego kraju!

Olsztynianie znaleźli się pośród finałowej dwudziestki piątki ze spektaklem "Czekając na...". Sztuka opowiada o przemijaniu i nawiązuje do poezji Bolesława Leśmiana. To trzecie przedstawienie Integracyjnego Teatru, który powstał w 2012 roku. Występuje w nim 13 uczniów w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami - z autyzmem, zespołami genetycznymi, porażeniem mózgowym.

– Nazwaliśmy się AUTentYcZni My, bo na scenie zawsze tworzy się prawdziwy obraz każdego ucznia – mówi opiekun teatru, Katarzyna Śliwińska. – Czasem tylko my, terapeuci wiemy, gdzie kończy się choreografia a zaczyna improwizacja.

Niepełnosprawni artyści oraz ich opiekunowie nie zwalniają jednak tempa. Już pracują nad kolejnym przedstawieniem. "DOORosłość" jest sztuką o dojrzewaniu.

Na szczegóły będzie trzeba jednak jeszcze poczekać. Twórcy nie chcą uchylić rąbka tajemnicy. Wszystko ma się wyjaśnić w kwietniu na scenie Teatru Jaracza, podczas obchodów Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Autyzmu. Wówczas sztuka będzie mieć swą premierę.

Teatr z ZPE przy ul. Turowskiego zakwalifikował się do finału w kategorii placówek oświatowych. Jednak Olsztyn ma jeszcze jednego reprezentanta w ostatecznej stawce. To znana już w całym kraju grupa Światło i Cień.

W tym roku uczniowie z Gimnazjum nr 13 przekonali jurorów spektaklem "Schola". Czy powtórzą sukces z 2014 roku. Wówczas młodzież ze stolicy regionu wygrała zmagania, prezentując sztukę "eRPeG".

Powróć do archiwum
Pogoda