Tramwajowe bezpieczeństwo w filmie (audio mp3, video)
Jak bezpiecznie poruszać się z tramwajem? Mamy kolejną porcję materiałów, w których wskazujemy najważniejsze zasady.
Coraz mniej czasu zostało do pierwszego od pół wieku liniowego kursu tramwaju w Olsztynie. Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę (19 grudnia) w południe na pl. Jana Pawła II.
Dotychczas przygotowaliśmy m.in. tramwajowe poradniki w wersji papierowej (za darmo dostępny m.in. w ratuszu) oraz elektronicznej. Zorganizowaliśmy też cykl spotkań z taksówkarzami, nauczycielami, dyrektorami, wszystkimi uczestnikami ruchu. Teraz opublikowaliśmy dwa filmy z głównymi zasadami, jakimi trzeba się kierować.
- Przed nami kulminacja projektu tramwajowego - przypomina kierownik jednostki odpowiedzialnej za inwestycję, Andrzej Karwowski. - Aby przestrzec wszystkich uczestników ruchu, poinformować o obowiązujących zasadach, przygotowane zostały kolejne materiały. To, że powstały dwa filmy, to celowe działanie. Nie chcieliśmy, żeby było ich za dużo. Celem było wskazanie newralgicznych punktów. [słuchaj]
Film przygotowali olsztyńscy policjanci, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta. Mundurowi uważnie śledzą trwające od kilku tygodni testy tramwajowe i mają swoje spostrzeżenia na temat miejsc, w których trzeba zachować szczególną ostrożność.
- Cały czas nadzorujemy te najbardziej niebezpieczne lokalizacje - wyjaśnia zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, asp. sztab. Krzysztof Kapuściński. - To głównie tzw. przystanki wiedeńskie, lokalizowane wzdłuż ul. Kościuszki na wysokości filharmonii oraz przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. Tam wysyłamy patrole podczas porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Ale zauważamy, że kierujący coraz bardziej przyzwyczajają się do tego, żeby zwracać w tych miejscach szczególną uwagę na pasażerów. [słuchaj]
Ale i pasażerowie powinni być bardziej uważni. Trzeba pamiętać, żeby nie wysiadać z tramwaju albo autobusu bez sprawdzenia, czy to bezpieczne.
Od tygodni informujemy olsztynian o najważniejszych zasadach, jakie trzeba pamiętać. Wszyscy, bez wyjątku, uczestnicy ruchu - zarówno kierowcy, rowerzyści, jak i piesi - powinni być świadomi, że tramwaj jadący 20 km/h potrzebuje kilkunastu metrów, aby się zatrzymać.
Powróć do archiwum