Uczniowie z Olsztyna pamiętają o przeszłości
Młodzież z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie podejmuje istotne i niełatwe tematy. Nastolatkowie poznają historię swojego miasta i jego dawnych mieszkańców.
Nie tylko kupcy, bankowcy, przedsiębiorcy, ale także miejscy radni, komendant staży pożarnej albo znany w świecie architekt Erich Mendelsohn. To niektórzy dawni, żydowscy mieszkańcy Olsztyna. I właśnie tą tematyką podczas ogólnopolskiego konkursu "Pamięć dla Przyszłości" zajęła się młodzież ze szkoły przy ul. Jeziołowicza. Ich projekt jest zatytułowany "Miejsca pamięci Zagłady blisko nas".
Uczniowie skoncentrowali się na terenie nieformalnego getta, istniejącego w czasie II wojny światowej przy dawnym domu starców i domu gminy żydowskiej w Olsztynie. Mur oporowy przy ul. Grunwaldzkiej to jedyny ślad po getcie i dawnej synagodze.
- Naszym celem było przeprowadzenie na konkursowym fanpage'u "Pamięć dla Przyszłości Olsztyn G13" kampanii, mającej na celu postawienie tablicy upamiętniającej olsztyńskich Żydów - wyjaśnia opiekunka projektu, Joanna Mieszczyńska. - Uczniowie przygotowali tablicę i prowadzili kampanię na fanpage'u, w szkole i mieście. Hasło naszej kampanii brzmiało: postawmy tablicę dla społeczności żydowskiej w Olsztynie! Nasz fanpage dotarł do osób z innych miast, ale także do Izraela i Stanów Zjednoczonych.
Finałem projektu w Olsztynie były zorganizowane przez młodzież obchody Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości oraz obchody 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 27 kwietnia gimnazjaliści zaprezentowali publiczności montaż słowno–muzyczny "Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)", a następnie film opracowany przez szkolną telewizję FROG13, prezentujący przygotowania i etapy realizacji mini projektu szkolnego.
Wyniki konkursu przedstawione zostaną w połowie czerwca podczas gali w Warszawie. Olsztynianie już przygotowują specjalny film na tę uroczystość. W projekcie biorą udział 23 szkoły.
Te działania bliskie są innemu projektowi, realizowanymi przez młodzież ze stolicy regionu. Uczniowie z Gimnazjum 13 wzięli też udział w programie "Przywróćmy Pamięć".
Olsztyńskie przedsięwzięcie - "Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości" składało się z kilku zadań. Młodzież m.in. porządkowała cmentarz żydowski, zwiedzała Olsztyn śladami ludności żydowskiej, fotografowała obiekty - ślady po społeczności żydowskiej w naszym mieście.
Głównym punktem projektu był wspomniany wcześniej montaż słowno-muzyczny. Zadanie zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie i zostało uznane za projekt miesiąca.
Wśród 58 szkół w Polsce, które brały udział w zadaniu, olsztynianie zostali docenieni za systematyczne działania mające na celu poznawanie i ukazywanie wielokulturowej historii naszego miasta. Wielość i atrakcyjność działań zauważona przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce.
Powróć do archiwum