Warsztaty Bałtyjskie
W ramach cyklu „Warsztaty Bałtyjskie” odbędzie się zamkowy wykład pn. „Przyczynek do badań nad pielgrzymkami mieszczan elbląskich w średniowieczu”, który wygłosi dr Grażyna Nawrolska. Ta interesująca prelekcja odbędzie się jutro 17 października o godz. 17.00 na olsztyńskim Zamku.
Do połowy XV w. Elbląg wraz z Toruniem odgrywał czołową rolę w rejonie westfalsko-pruskim Związku Miast Hanzeatyckich. Silne gospodarczo miasto posiadało rozległe kontakty z północno-zachodnią Europą i rejonem Morza Śródziemnego. Elblążanie podejmowali także wyprawy do sanktuariów europejskich, czego dowodem są m.in. znaki pielgrzymie znalezione podczas badań archeologicznych, prowadzonych od 1980r. na Starym Mieście w Elblągu. Zastanówmy się, co skłaniało mieszkańców miasta do opuszczenia kraju, rodziny i odbywania dalekich, bardzo niebezpiecznych wędrówek i borykania się z przeciwnościami losu? Czy była to chęć uświęcenia się, uzyskania zbawienia, odbycia kary za popełnione przestępstwa, nadzieja na uleczenie z choroby? Szlaki pielgrzymkowe przemierzali także ludzie szukający przygód, ciekawi świata, włóczędzy lub zwykli awanturnicy. Z dalekich lub bliskich perygrynacji elblążanie przywozili znaki pielgrzymie, charakterystyczne dla danego sanktuarium symbole odbytej wędrówki i odprawienia zadanej pokuty. Odwiedzając sanktuaria nie różnili się specjalnie od mieszkańców innych krajów i zgodnie z duchem epoki średniowiecza pielgrzymowali po całej Europie.
dr Grażyna Nawrolska
Absolwentka archeologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Studium Podyplomowego Muzealnictwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie we Wrocławiu. Pracowała w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Pracowniach Konserwacji Zabytków w Zamościu i Gdańsku oraz w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Od l980r. związana z Elblągiem. Wspólnie z mężem Tadeuszem rozpoczynała prace archeologiczno-architektoniczne na Starym Mieście, a po Jego śmierci kierowała i prowadziła dalsze badania. Autorka kilkudziesięciu publikacji w kraju i zagranicą, uczestniczka licznych konferencji, organizatorka wystaw i redaktorka książek. Popularyzatorka wspaniałej przeszłości Elbląga. Kocha Hiszpanię i średniowiecze.
www..muzeum.olsztyn.pl