Wieczór Folkowy na pięć lat Muzycznych Inhalacji
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wyśmienitą, wielokulturową ucztę. W menu m.in. bałkańskie, ukraińskie i arabskie dźwięki ze szczyptą improwizacji. Dobroto, Annutara i Ritual Art Orchestra wystąpią w Amfiteatrze im. Czesława Niemena podczas Wieczoru Folkowego. Specjalny koncert dla uczczenia 5 lat Muzycznych Inhalacji odbędzie się dziś, 31 lipca, o godz. 19.00. Bilety w cenie 20 zł wciąż w sprzedaży.
Dobroto powstało w styczniu 2011 roku z muzycznej współpracy pomiędzy ełckimi instrumentalistami z formacji Tygiel Folk Banda a gdańską grupą śpiewaczą Kadarka. Inspiracje muzyków leżą gdzieś między muzyką bałkańską a bliskowschodnią. Ideą projektu jest połączenie wielogłosu z szeroko pojętą muzyką świata. Śpiewaczki tradycję wokalną wyniosły z domów. Ich śpiew jest przez to niezwykle prawdziwy. Motywem przewodnim zespołu są więc ukraińskie pieśni tradycyjne. Pochodzę z rodziny o ukraińskich korzeniach, w której kultywowanie tradycji, znajomość języka ukraińskiego i podtrzymywanie tożsamości narodowej było i jest niezwykle ważne – mówi Daria Pełeńska.
Tradycyjne pieśni śpiewane w wielogłosach na leśnych dolinach, w starych chatach, nad kaszubskimi jeziorami… Annutara pełnymi garściami czerpie z kultury bałkańskiej, romskiej, ukraińskiej i polskiej. W twórczości grupy można też znaleźć utwory inspirowane muzyką żydowską, arabską, leśną i szamańską. Historia trójmiejskiego zespołu sięga niedalekich czasów, kiedy to założyciele studiowali na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.
Słowo Annutara w sanskrycie występuje w sformułowaniu Annutara Samyak Sambodhi – najwyższe oświecenie, przejście do wyższego wymiaru. Dla nas tym właśnie jest muzyka – bezustannym wzrastaniem, poszukiwaniem, osiąganiem kolejnych wymiarów muzyczności – zwierza się Alina Jurczyszyn, wokalistka grupy.
Zespół Ritual Art Orchestra został założony w Bydgoszczy w 2013 roku przez Bogusława Raatza oraz Waldemara Knade, wówczas pod nazwą Ritual Duo. W szerokim składzie zespołu są: Bogusław Raatz, Misha Ogorodov, Daniel Mackiewicz, Eurazja Srzednicka oraz Sławomir Ciesielski (niegdyś perkusista Republiki, i legendarny skrzypek jazz-rockowy Steve Kindler, który współpracował z takim sławami, jak Mahavishnu Orchestra czy Jeff Beck. Propozycja zespołu to interesująca i wysmakowana, różnorodna stylistycznie muzyka, gwarantująca niepowtarzalny klimat.
Bogusław Raatz: Stosujemy różne instrumenty muzyczne: indyjskie, arabskie, tureckie, rosyjskie, afrykańskie, jak i gitary elektryczne, akustyczne, skrzypce elektryczne, moog i inne instrumenty klawiszowe. Nie znaczy to jednak, że gramy muzykę z tych krajów. Zwykle to mieszanka…
www.ritualartorchestra.pl
Muzyczne Inhalacje to projekt stworzony przez grupę przyjaciół i pasjonatów muzyki, którzy postanowili połączyć swoje siły z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie i wspólnie działać na rzecz kultury miasta i regionu. Zespół Inhalatorów z sukcesem łączy nastrojowe wieczory towarzyskie z występami twórców ambitnej, rzadko komercyjnej muzyki. Słowem konfrontuje gusta muzyczne i literackie, tworząc stały program spotkań, zapewnia pewną i niepowtarzalną rozrywkę wszystkim lokalnym miłośnikom interesujących dźwięków.
Bilety w cenie 20 zł do kupienia w:
● Informacja Kulturalna MOK ul. Dąbrowszczaków 3 (pn.-pt., 11.00-17.00)
● Galeria Rynek MOK ul. Stare Miasto 24/25 (wt.-ndz., 12.00-19.00)
● Miejska Informacja Turystyczna ul. Jana Pawła II 1 (pn.-pt., 10.00-18.00)
● W-M Regionalna Organizacja Turystyczna ul. Staromiejska 1
(pn.-pt., 8.00-16.00)