Wizyta w Kaliningradzie
Prezydent Jarosław Słoma wziął udział w obchodach święta Kaliningradu, które odbyły się 11 lipca w najbardziej wysuniętej na zachód części Rosji. Tego dnia wszyscy delegaci świętowali wraz z władzami miasta 760 lecie Kaliningradu.
Ze względu na wieki wspólnej historii Olsztyn i Kaliningrad są dla siebie naturalnymi kandydatami do współpracy. Po raz pierwszy została ona nawiązana jeszcze w latach 70. XX w. Po przerwie wznowiono ją w latach 90., co zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej w 1993 r.
Liczący obecnie około 430 tys. mieszkańców Kaliningrad jest stolicą obwodu będącego rosyjską enklawą graniczącą z Polską i Litwą. Do 1945 r. jako Königsberg (po polsku Królewiec) był natomiast stolicą Prus Wschodnich (a wcześniej Prus Książęcych i Zakonnych). Zarówno Królewiec (1255 r.), jak i Olsztyn (1353 r.) powstały na terenach podbitych plemion pruskich i początkowo wchodziły w skład państwa krzyżackiego.
Postacią światowej sławy pochodzącą z Królewca był filozof Immanuel Kant (1724-1804). Przez wieki miasto było silnym ośrodkiem kultury polskiej (m. in. tutaj ukazało się pierwsze tłumaczenie Nowego Testamentu na język polski w 1551 r. i dokonano kodyfikacji reguł ortograficznych tego języka).
Na podstawie kilkakrotnie przedłużanej umowy o partnerstwie (w 2008 r. kolejną podpisano już bezterminowo) Olsztyn i Kaliningrad wspierają współpracę pomiędzy przedsiębiorcami obu miast, uczelniami wyższymi i szkołami różnych stopni (w tym wymianę młodzieży), ośrodkami kultury, zespołami artystycznymi i twórcami, a także klubami sportowymi. Ważnym elementem partnerstwa są również wspólne działania w ramach realizacji projektów transgranicznych dofinansowanych przez Unię Europejską, których celem jest m. in. wypracowanie wspólnej oferty turystycznej. Twórcy strategii rozwoju Olsztyna uznali pogłębianie współpracy z Kaliningradem za kwestię priorytetową.