Idź do treści strony
28.02.2014 09:51

Z takimi wynikami nie sposób dyskutować

mitfotdczerniewicz

W Olsztynie, w ubiegłym roku powołano do życia punkt Miejskiej Informacji Turystycznej. Pomysłodawcy i organizatorzy MIT widzieli w niej początkowo punkt informacyjny, który czynny będzie tylko w sezonie wakacyjnym, to jest od czerwca do września. Ale Urząd Miasta zmodyfikował swoje plany i punkt do końca ubiegłego roku otwarty był codziennie w godzinach 12.00 – 18.00.


Na zmianę decyzji wpłynęła zaskakująco duża liczba odwiedzających placówkę „it". Według raportu przygotowanego przez MIT, w lipcu nową informację turystyczną odwiedziło 1,8 tys. gości, w sierpniu 1,5 tys. W ciągu trzech miesięcy funkcjonowania frekwencja wynosiła średnio 50 osób dziennie. W weekendy nawet dwa razy więcej, jak informował oficjalny serwis Urzędu Miasta. Z takimi wynikami nie sposób było dyskutować. Pierwszy konkurs na prowadzenie miejskiej informacji turystycznej, ogłoszony przez Urząd Miasta Olsztyna, wygrała firma komercyjna zainteresowana przede wszystkim realizacją planu biznesowego. W drugim przetargu lepszą ofertę przedstawił Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK proponując niższe koszty i fachowy personel.


Wysoki standard, i coś ponadto
W mieście od wielu lat z powodzeniem działa Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej, które w 2012 roku, w wyrównanej rywalizacji podczas VIII edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej i Forum Informacji Turystycznej na najlepsze centrum „it" w Polsce zajęło, w kategorii centrów i punktów czterogwiazdkowych, pierwsze miejsce ex aequo z (łowcą nagród) Tarnowskim Centrum Informacji. Nad uzasadnieniem powstania drugiego, leżącego w centrum Olsztyna punktu informacji turystycznej dyskutowano dość długo. Położenie i sens istnienia tej placówki, wydają się jednak w pełni logiczne. Nowa placówka ma realną szansę przyczynić się do podniesienia poziomu usług „it" w stolicy turystycznego regionu. Usytuowana została w pięknym budynku olsztyńskiego ratusza, przy centralnej ulicy 1. Maja, na której panuje duży ruch przechodniów poruszających się pomiędzy centrum miasta a dworcami PKP i PKS. Widoczna jest z daleka dzięki wyrazistemu oznakowaniu, materiałom reklamowym i układowi architektonicznemu ulicy, z charakterystycznym spadkiem w kierunku śródmieścia.
Sam punkt „it" jest bardzo dobrze wyposażony i nowocześnie urządzony. Półki wypełniają w dużym wyborze wydawnictwa informacyjne o atrakcjach Olsztyna i regionu warmińsko-mazurskiego. Zainteresowani znajdą wśród nich między innymi dobrze opracowane, rosyjskojęzyczne przewodniki, w które chętnie zaopatrują się coraz liczniej odwiedzający Olsztyn goście z Obwodu Kaliningradzkiego. Rosjanie szukają nie tylko tanich zakupów, chcą wiedzieć wszystko, decydują się nawet na odwiedziny pobliskiego teatru czy dopytują o inne oferty spędzenia wolnego czasu z lokalną kulturą. Kto lubi zwiedzanie miasta pedałując na rowerze, może go wypożyczyć na miejscu. Po powrocie z wycieczki, cykliści dla chwili relaksu mogą wyciągnąć się na przygotowanych w tym celu plażowych leżakach. Do dyspozycji klientów chcących skorzystać z internetu przygotowano stanowiska komputerowe, co w dobrym punkcie „it" jest wymaganym standardem. Dlatego na szczególne słowa uznania zasługuje coś, co ponadto wyróżnia placówkę. W przypadku olsztyńskiego MIT jest to sposób obsługi interesantów – na przykład gościnny zwyczaj udzielania informacji przy kawie i herbacie.


Staż w roli przewodnika dobrze przygotowuje do pracy w „it"
Od początku tego roku MIT prowadzona jest przez pasjonatów i krajoznawców, którzy mają za sobą kursy i praktykę licencjonowanych przewodników PTTK oraz bardzo dobrze władają językami obcymi. Nową koordynatorką MIT jest Marta Kruk, która ukończyła filologię rosyjską z językiem angielskim na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od 2011 jest także licencjonowaną przewodniczką turystyczną, w tym także grup anglo- i rosyjskojęzycznych. Dzięki zdobytej praktyce dobrze orientuje się w oczekiwaniach zagranicznych turystów. Oczywiście w nie mniejszym stopniu ta wiedza przydatna jest także w odniesieniu do turystów krajowych. Z doświadczeń innych placówek w kraju wynika, iż praktykowanie w roli przewodnika dobrze przygotowuje do pracy w centrum „it". Przewodnicy znają chociażby na wyrywki noclegową bazę turystyczną - jej standard, możliwości, blaski i cienie, opinie dobre i krytyczne. Podobnie mają wiedzę, które z atrakcji interesują turystów bardziej, a które mniej. Koordynatorka olsztyńskiej MIT od kilku lat uczestniczy także w cieszących się w Olsztynie dużą popularnością projektach „Przewodnik Czeka" realizowanych w ramach udanego, samorządowego przedsięwzięcia „Olsztyn. Aktywnie". Ponadto Marta Kruk prowadzi od kilku lat cykle wycieczek „Moje miasto jest ciekawe" skierowane do uczniów olsztyńskich szkół, co ułatwia układanie rodzinnego programu zwiedzania dla rodziców i ich pociech.


Usługi przewodnickie w sezonie letnim wprowadzono na stałe do oferty MIT. Natomiast przez cały rok do nabycia są bilety na miejskie imprezy kulturalne, także te do Miejskiego Ośrodka Kultury, między innymi na imprezę szczególnie cieszącą się powodzeniem u turystów - Olsztyńskie Lato Artystyczne. Niebawem do sprzedaży wprowadzone zostaną także pamiątki rękodzieła lokalnych twórców, krajoznawcze i historyczne wydawnictwa książkowe, mapy i inne publikacje o regionie, o które pytają pasjonaci. Dotąd mogli się w nie zaopatrzyć w księgarni lub u staromiejskiego bukinisty handlującego także pamiątkami i grającemu na katarynce. Teraz będą mieli wybór.

Damian Czerniewicz

Powróć do archiwum
Pogoda