Idź do treści strony
22.10.2015 14:52

Zakład produkujący paliwo ze śmieci oficjalnie otwarty

Jest jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce. W olsztyńskim Tracku oficjalnie  działa już Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Plany uruchomienia takiej jednostki sięgają 2004 roku, gdy Rada Miasta podjęła odpowiednią uchwałę. Realizacja zadania zaczęła się pięć lat później, gdy Olsztyn i 36 gmin Warmii i Mazur podpisało porozumienie dotyczące stworzenia wspólnego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych.

Przy okazji projektu powstały trzy stacje przeładunkowe w gminach Lidzbark Warmiński, Mrągowo i Szczytno. Poza tym zrekultywowanych zostało osiem wysypisk, w tym dwa w pobliżu Olsztyna - w Dywitach oraz największe, 11-hektarowe, w Łęgajnach.

Centralnym punktem systemu jest olsztyński zakład, którego budowa zaczęła się niemal rok temu - 30 października 2014 roku. To do niego trafiają odpady z gmin, które zdecydowały się przystąpić do projektu. Otwarcie ZUOK-u oficjalnie zakończyło inwestycją część zadania.

- Od początku było wiadomo, że projekt jest trudny, a ze względu na liczbę partnerów, unikalny - mówił podczas uroczystości prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Liderujemy temu zadaniu, a to duża odpowiedzialność. Jednocześnie powód do dużej satysfakcji. Przecież dzięki tej inwestycji możemy zadbać o środowisko.

Rocznie do zakładu w Olsztynie może trafić niemal 120 tys. ton odpadów, z czego 95 tys. ton to śmieci zmieszane, 16 tys. ton z selektywnej zbiórki, 5 tys. ton odpadów budowlanych, 2,5 tys ton wielkogabarytowych i tysiąc ton niebezpiecznych. Ze śmieci zmieszanych pozyskiwane będą te, które można przerobić na alternatywne paliwo zasilające cementownie albo ciepłownie.

Uzyskiwane w olsztyńskim zakładzie paliwo ma wartość porównywalną do węgla brunatnego. Może być wykorzystywane choćby w planowanej prze Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Ekociepłowni.

- To ważne, aby z odpadów uzyskać paliwo o dobrych parametrach, które możemy wykorzystywać lokalnie, zamiast sprowadzać je z zewnątrz - przyznaje prezes MPEC-u, Konrad Nowak. - W ciepłowni, którą chcemy wybudować przy ul. Lubelskiej, będziemy mogli wykorzystać produkt Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

W ZUOK zatrudnionych będzie ponad 100 osób. Realizacja projektu kosztowała 226 mln zł. To pieniądze unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz wkład Olsztyna (40 proc.) i 36 pozostałych gmin (60 proc.).

Powróć do archiwum
Pogoda