„Zgoda” w Olsztynie
W sobotę do Olsztyna przyjedzie litewski Zespół Ludowy „Zgoda”, który w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystawi Rock Operę „Pan Tadeusz”. Wśród gości będą także Jarosław Kamiński, wicemer Samorządu Miasta Wilna, Edyta Tamosiunaite, wicedyrektor Administracji Samorządu, Krystyna Adamowicz, dziennikarka, organizator „Kaziuków” oraz Henryk Kasperowicz, dyrektor artystyczny Zespołu Zgoda.
Goście z Litwy podczas dwudniowej wizyty w Olsztynie będą mieli okazję zwiedzić Stare Miasto oraz Zamek, wezmą udział w Mszy Świętej w Katedrze oraz złożą wieniec pod pomnikiem na Placu Solidarności.
Zespół Tańca Ludowego „Zgoda” powstał w 1988 r. w podwileńskim osiedlu Rudamina jako wynik potrzeby poznawania i promowania polskiego dziedzictwa folklorystycznego. Jego założycielem jest zagorzały entuzjasta polskiej kultury ludowej Henryk Kasperowicz, który dotychczas pełni funkcję kierownika i choreografa zespołu.
Już na początku działalności artystycznej „Zgoda” zwróciła na siebie uwagę oryginalnością w poszukiwaniu wyrazu artystycznego, wysokim poziomem i młodzieńczą werwą. Dzisiaj jest to ponad stuosobowa grupa młodych artystów, którzy w trzech sekcjach: tanecznej, wokalnej i kapeli rozwijają swój talent i zamiłowanie do tańca, śpiewu i muzyki ludowej. Są to uczniowie, studenci oraz pracownicy różnych branż. W swoim repertuarze „Zgoda” ma narodowe i regionalne tańce polskie i różnorodne obrazki sceniczne, prezentujące folklor Ziemi Wileńskiej: „Jarmark kaziukowy”, „Zabawy nad Wilią”.
W roku 2009 zespół opracował poemat Adama Mickiewicza Pan Tadeusz w wersji współczesnej. Premiera tej pierwszej polskiej rock opery na Litwie odbyła się podczas obchodów 20-lecia działalności artystycznej. W suitach: łowickiej, opoczyńskiej, rzeszowskiej, sądeckiej, lubelskiej, spiskiej, kurpiowskiej i żywieckiej zespół barwnie i żywo prezentuje piękno polskiego folkloru ludowego. Od wielu lat „Zgoda” popularyzuje też pieśni, tańce oraz melodie innych narodów, m. in. folklor litewski, żydowski i białoruski. Na scenie zespół wyróżnia nie tylko żywiołowość i technika taneczna, ale też bogactwo strojów ludowych. W ciągu ponad dwudziestu lat działalności „Zgoda” uczestniczyła w wielu wysokiej rangi koncertach, występowała na największych scenach stolicy i innych miast Litwy. Występy gorąco oklaskiwano w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Szwecji, Anglii, Węgrzech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii.
„Zgoda” wielokrotnie reprezentowała Litwę na wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Niejednokrotnie wyróżniano zespół na prestiżowych festiwalach i konkursach. Jest on m.in. laureatem I Festiwalu Kultury Kresowej (Mrągowo, Polska), laureatem I, III i VI Festiwali Kultury Polskiej (Wilno, Litwa), laureatem II, IV Festiwali Zespołów Folklorystycznych Krajów Nadbałtyckich (Elbląg, Polska). Na Międzynarodowym Turnieju Tańców Narodowych w Elblągu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Ludowych w Norrkoping (Szwecja) zespół zdobył II miejsce. Na Międzynarodowym Festiwalu Krajów Europejskich (Recklinghausen, Niemcy), wśród 53 zespołów „Zgoda” uplasowała się na II pozycji.
Zespół uhonorowany został m.in. wyróżnieniami Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury Republiki Litewskiej oraz Premiera Republiki Litewskiej. W 2009 roku ZTL „Zgoda” otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z zespołem współpracowali tacy wybitni choreografowie i autorytety polskiego życia kulturalnego jak Czesław Kujawski, Janusz Chojecki, Anatol Kocyłowski, Sławomir Mazurkiewicz, Maria Wnęk, Norbert Poźniewski. Od wielu lat zespół „Zgoda“ współpracuje ze światowymi autorytetami folkloru ludowego – z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego oraz Litewskim Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca „Lietuva”. Wielu członków i wychowanków Zespołu, zainspirowanych działalnością artystyczną w „Zgodzie“, ukończyło kursy instruktorskie z zakresu tańców narodowych oraz ludowych i teraz prowadzą oni zajęcia w zespołach folklorystycznych. Dla niektórych artystów praca w zespole była natchnieniem do dalszej edukacji muzycznej (wokalnej lub tanecznej), czego efektem są ich późniejsze kariery zawodowe.
Choreograf – Mirosław Wojtulewicz,chórmistrz – Iwona Bujnowska, kierownik muzyczny – Romuald Piotrowski, instruktorzy tańca – Krystyna Pomiecko, Wiktoria Pomiecko, Jerzy Judycki,Prezes – Henryk Kasperowicz