Idź do treści strony
19.11.2020 12:05

Festiwal Mendelsohna: o majstrowaniu przy historii

Plakat z informacjami o wykładzie

Niezwykłą formułę ma tegoroczny Festiwal Mendelsohna. Epidemiologiczna sytuacja zmusiła organizatorów do zmian w formule przedsięwzięcia. Tym razem zapraszają na wykład online.

Dotychczas Festiwal Mendelsohna pozwalał aktywnie i z bliska brać udział w cyklu imprez. Tym razem uczestnicy wydarzenia - w sporej części - muszą zadowolić się zdalnym uczestnictwem.

Najbliższa propozycja - wykład, który poprowadzi dr Micha Braun z Uniwersytetu w Lipsku - dotyczyć będzie przeszłości. Naukowiec opowie "O majstrowaniu przy historii. Praktyki odwracania populistycznych wyobrażeń historii i jej symboliki". Wykład na platformie Zoom w sobotę (21 listopada) o 17:00. [link]

- W dzisiejszych czasach, naznaczonych populistycznymi i postfaktycznymi dyskursami, istotną rolę odgrywa pamięć w polityce i zawłaszczanie przeszłości - mówią organizatorzy wydarzenia. - Estetyczne podejście do historii, niemalże dowolne majstrowanie przy przeszłości przez jej mniej czy bardziej zawoalowane zawłaszczanie i odpowiednie "opracowywanie" historycznych faktów i wydarzeń pozwala uzyskać obrazy i symbole wyidealizowanej przeszłości, którym przypisuje się moc kreowania wspólnoty. Instrumentalnie potraktowana przeszłość służy uzasadnianiu doraźnych celów politycznych.

Wykład odbędzie się w języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Micha Braun jest doktorem nauk humanistycznych, jest teatrologiem i managerem naukowym w Lipsku. Prowadzi badania i wykłady, publikuje na temat praktyk artystycznych w zakresie powtarzania, narracji i pamięci w teatrze, performansie i filmie XX i XXI wieku, a także na temat mediów służących zawłaszczaniu przeszłości. Szczególnie interesują go kwestie doświadczenia kryzysu i artystycznych strategii jego pokonania w Europie Środkowej i Wschodniej.

To kolejne z wydarzeń Festiwalu Mendelsohna 2020. Dotychczas odbyły się wernisaż malarstwa Ewy Pohlke oraz koncert Krzysztofa Ścierańskiego. W miniony piątek rozpoczął się natomiast trzyodcinkowy cykl online "Gotowanie z przyjaciółmi". Okazja, by wziąć w nim udział jeszcze jutro (20 listopada) oraz tydzień później.

[link do wykładu online]

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter
Czyste niebo -4°C
Pogodnie -3°C