Idź do treści strony
18.11.2020 10:30

Jaracz filmowo na 95-lecie

Budynek teatru z zewnątrz w nocy

Podwójny jubileusz obchodzi w tym roku Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. To 95-lecie powstania instytucji i 75-lecia istnienia polskiej sceny. Z tej okazji powstała filmowa opowieść nie tylko o teatrze, ale i o wszystkich jego ludziach.

Świętowanie Jubileuszu w olsztyńskim teatrze rozpoczęto już na początku roku premierą "|Dulscy. Tragifarsa kołtuńska" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Wojciecha Malajkata. Wybór tytułu to nie przypadek, bowiem dramat Zapolskiej był pierwszym przedstawieniem wystawionym w Teatrze po zakończeniu wojny. W przedstawieniu wystąpiła m.in. Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa, która po przyjeździe do Olsztyna związała się z tutejszym Teatrem na stałe.

Po spektaklu w reżyserii Malajkata Teatr zaprosił widzów na pokazy filmów niemych z muzyką na żywo. Pokazy odbywały się na dziedzińcu teatralnym. We wrześniu Jaracz przygotował dwie premiery. Pierwszą z nich był poruszający spektakl "Kamień" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy, drugą – "Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów" w reżyserii Rudolfa Zioły, będący adaptacją przedwojennego reportażu "Na tropach Smętka" Melchiora Wańkowicza. Warto wspomnieć, że spektakl został przyjęty do VI Klasyki Żywej: Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej.

W listopadzie, miesiącu, w którym po zakończeniu wojny olsztyńska scena zaprezentowała po raz pierwszy spektakl, przyszedł czas na kolejne działanie związane z Jubileuszem Teatru.

21 listopada o godz. 18.00 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Chwila, która nie powróci" w reżyserii Andrzeja Titkowa, reżysera i scenarzysty znanego z takich produkcji jak np. "Światło odbite",  "Wynajmę pokój..." czy "Dowody na istnienie Hanny K.".

Film przygotowany z okazji jubileuszu olsztyńskiej sceny jest opowieścią o Teatrze i ludziach, którzy w nim pracują. Wystąpili w nim nie tylko aktorzy, ale i pracownicy na co dzień niewidoczni dla widzów. W filmie zarejestrowano próby do spektakli oraz pracę kuchni. To niezwykła okazja do poznania Teatru Jaracza.

Link do filmu zostanie udostępniony m.in. w mediach społecznościowych Teatru oraz jego stronie internetowej.

<- назад в:
Pogoda
Czyste niebo -4°C
Pogodnie -3°C