Idź do treści strony
22.06.2021 13:27

Jedno z jezior było w Olsztynie

Za miesiąc (23 lipca) do hiszpańskich kin wchodzi niezwykły film "7 lagos, 7 vidas" (dosł. "Siedem jezior, siedem żyć"). Zdjęcia do tego dokumentu powstawały m.in. w stolicy Warmii i Mazur.

Obraz swoją premierę miał podczas czerwcowego festiwalu w Maladze w pokazie "filmów drogi". Teraz będzie mogła zapoznać się z nim szersza publiczność.

"7 lagos, 7 vidas" to opowieść Davida Riano. Jest badaczem pracującym m.in. w Consejo Superior de Investigaciones Cientificas, największej hiszpańskiej publicznej instytucji naukowej. Ponad dekadę temu wykryto u niego stwardnienie boczne rozsiane (ALS).

David Riano wyruszył niemal dokładnie dwa lata temu (21 czerwca 2019 roku) w niezwykłą podróż po krajach Europy Wschodniej. W specjalnie przystosowanej furgonetce towarzyszyło mu trzech asystentów. Celem było nagranie wszystkiego, co im się przydarzy. David próbuje zrozumieć swoją chorobę, robiąc to, co zawsze lubił: podróżując i pływając w wodzie.

- Na początku świat się rozpada - mówił podczas prezentacji projektu na początku jego realizacji. - Jednak teraz wiem, że chcę żyć dalej. Jestem rozemocjonowany na samą myśl spotkania po drodze tych wszystkich ludzi. Jednak chyba najbardziej ekscytuje mnie możliwość zanurzenia się w wodzie.

W ciągu pół roku przemierzyli sporą część Europy - od Finlandii po Albanię. W tym czasie David zanurzył się w wodach ponad 40 jezior. Jednym z przystanków był Olsztyn. Pod koniec lipca 2019 roku hiszpański badacz i podróżnik korzystał z uroków olsztyńskich jezior, m.in. największego akwenu naszego miasta, Ukielu, co zostało uwiecznione i przedstawione w filmie. Wizyta Davida Riano w naszym mieście to efekt współpracy samorządu z Ambasadą Hiszpanii.

Niewykluczone, że obraz będzie dostępny także w Polsce. Trwają uzgodnienia w tej sprawie.

[zwiastun filmu]

<- назад в: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 17°C
Czyste niebo 26°C