Idź do treści strony
24.06.2021 14:23

"Śmieciomaty" już działają

Kolejny projekt minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W dwóch olsztyńskich sklepach PSS Społem zlokalizowanych na Osiedlu Pojezierze.

"Pierwsze w Olsztynie Śmieciomaty z nagrodami - Czyste Pojezierze, Czyste trawniki, Czysty Zysk!" to nazwa projektu, który zyskał poparcie mieszkańców Pojezierza. Automaty zostały uruchomione w czwartkowe (24 czerwca) przedpołudnie.

- Celem projektu jest aktywizacja oraz motywowanie mieszkańców do działań przyjaznych dla środowiska, a w dłuższej perspektywie zmianę zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców w zakresie segregacji śmieci - mówi pomysłodawca projektu Łukasz Sudujko. - Dodatkowo projekt spowoduje zmniejszenie liczby plastykowych butelek tak bardzo pochłaniających przestrzeń w pojemnikach i kontenerach na śmieci.

Urządzenia pozwalają na segregację butelek PET i aluminiowych puszek. Dzięki mobilnej aplikacji można zbierać punkty do wykorzystania na bonusy w sieci sklepów "Społem". Śmieciomaty są zlokalizowane w sklepach Kalina (ul. Kołobrzeska) oraz Malwa (al. Piłsudskiego).

- Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym - zwraca uwagę dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Zdzisław Zdanowski. - Śmieciomat wyposażony jest w zgniatarkę. Wystarczy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.

Za każdą zaakceptowaną przez automat butelkę lub puszkę oddający dostanie punktową równowartość pięciu groszy.

[regulamin śmieciomatów]

<- назад в: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 17°C
Czyste niebo 26°C