Idź do treści strony
23.06.2021 11:18

Uczniowska wystawa o historii miasta

Chcą, aby mieszkańcy oraz turyści jeszcze lepiej poznali Olsztyn. W holu olsztyńskiego planetarium otwarta została wystawa o stolicy Warmii i Mazur po 1945 roku.

Na kilku tablicach są umieszczone i opisane zdjęcia zmieniającego się Olsztyna. Można dowiedzieć się o dziejach miasta po zakończeniu II wojny światowej. Wystawę przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.

- Wystawa miała być gotowa na styczniową rocznicę wyzwolenia Olsztyna - mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia, nauczycielka historii z ZSEiT. - Ze względu na pandemię, zmianę sposobu nauczania, termin uległ przesunięciu. Celem wystawy jest pokazanie stanu miasta bezpośrednio po wojnie, rozmiaru zniszczeń, a także stopniowej metamorfozy, jaką przechodziło. Uświadomienie, że Olsztyn jako centralne miejsce Warmii, który współcześnie kojarzy się z przestrzenią, zielenią, naturą, jeziorami, lasami, świeżym powietrzem, ma swoją trudną i bolesną historię. Wszyscy powinni ją znać, aby móc określić swoją tożsamość, nie tylko w odniesieniu do kraju, ale także regionu czy samego miasta.

Materiały pochodzą z prywatnych zbiorów rodziców i dziadków uczniów szkoły, książek, czy archiwalnej prasy regionalnej. To m.in. zdjęcia codziennych sytuacji na tle róznych miejsc w Olsztynie. Na wystawie są także  fotografie "Elektronika" od 1968 roku.

- Planetarium jest, obok CRS Ukiel i zamku, najbardziej popularnym miejscem odwiedzin turystów - mówi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, Jacek Szubiakowski. - Rocznie odwiedza nas ok. 70 tys. osób. To doskonała okazja, aby goście oczekujący na seans mogli zapoznać się z powojenną historią naszego miasta.

Wystawa pozostanie w siedzibie instytucji przy al. Piłsudskiego 38. Później wróci do Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.

To nie pierwszy przykład współpracy olsztyńskiej szkoły z planetarium. Dwa lata temu uczniowie placówki wybudowali wagę kosmiczną. Dzięki urządzeniu każdy odwiedzający planetarium może sprawdzić ile ważyłby na każdej z planet Układu Słonecznego.

[wystawa "Olsztyn po 1945 roku" - galeria zdjęć]

<- назад в: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 17°C
Czyste niebo 26°C