Wyjątkowe położenie Olsztyna w dolinie rzeki Łyny, wśród lasów i jezior oraz malowniczych pagórków stanowi świetne miejsce do wypoczynku i uprawiania sportów i turystyki. Łyna dzieli miasto na dwie części. Otaczające lasy są bogate w dary natury – grzyby, poziomki i jagody, ale również dzikie zwierzęta takie jak: sarny, łosie, lisy, jenoty, dziki. Żyje tu około 150 gatunków ptaków.
Jeziora
W mieście jest 11 jezior, większość z nich leży po zachodniej stronie miasta. Największe to Jezioro Krzywe inaczej Ukiel (412 ha), Kortowskie (89 ha), Track (58 ha) i Skanda (51 ha). Jezioro Krzywe należy do 100 największych jezior w Polsce. Nad tym jeziorem jest plaża miejska i liczne przystanie żeglarskie i kajakowe. Są tu doskonałe warunki do pływania, nauki żeglowania, serfowania i wielu innych sportów wodnych. To doskonała zabawa dla wędkarzy już od najmłodszych lat.
Plaża miejska nad Jeziorem Krzywym |
Rzeki
Przez Olsztyn płyną trzy rzeki. Dwie rzeki Łyna i Wadąg spotykają się w Lesie Miejskim. Największą rzeką Olsztyna jest Łyna. Dawniej broniła miasta, czerpano z niej wodę i jeszcze w pierwszej połowie XIX w. była rzeką spławną. Dziś można ją pokonać kajakiem. Odcinek w mieście to 17,5 km. Wadąg jest drugą co do wielkości rzeką, płynie na granicy Olsztyna ok. 5 km. Jest to prawy dopływ Łyny. Kortówka o długości 3,4 km wypływa z Jeziora Krzywego, przepływa przez J. Kortowskie i uchodzi do Łyny.
Parki
W Olsztynie jest 12 parków, które obejmują 75 ha. Drzewa i krzewy stanowią bogactwo odmian – w sumie 190 gatunków, wśród których przeważają drzewa i krzewy liściaste. Znaczna część jest pochodzenia obcego. Parki są dość różne, biorąc pod uwagę zarówno powierzchnię, charakter, jak i wiek roślin. Największe pod względem powierzchni to:
• Park Kusocińskiego (plac zabaw, skatepark) – pow. 16,8 ha;
• Park Jakubowo – pow. 13,5 ha;
• Park Podzamcze – pow. 12 ha.
W Parku Kusocińskiego każdy znajdzie coś dla siebie |
Na terenie czterech parków (Jakubowo, Jeziorko Czarne, Kusocińskiego, Podzamcze) znajdują się zbiorniki wodne. Przez Park Podzamcze przepływa rzeka Łyna. Parki to ulubione miejsce spacerów dorosłych i dzieci, miejsce do uprawiania joggingu, jazdy rowerem, na rolkach oraz place zabaw, boiska i korty.
W planach są dwa nowe parki. Pierwszy to Park Centralny nad Łyną z traktami spacerowymi i ścieżkami rowerowymi, nowym amfiteatrem na dwa tysiące miejsc z tarasem widokowym. Tutaj będzie mieścić się także kawiarnia. Za amfiteatrem nad brzegiem Łyny znajdzie się plac z fontanną. Spacerowicze będą mogli odpocząć nad kilkoma oczkami wodnymi. Będą też place zabaw dla dzieci. Przewidziano parking, a nawet toalety dla psów. W zakolu Łyny powstaną pomosty i przystań dla kajakarzy, a w pobliżu – punkt informacji turystycznej. Przez Łynę będzie można przejść trzema kładkami. Planuje się też założenie Parku sportowo-rekreacyjnego na aktualnie niezagospodarowanych plantach między basenem OSiR a halą „Urania”, ze ścianą do wspinaczki, skateparkiem i ścieżkami rowerowymi, halą do organizacji targów, a w okresie, kiedy ich nie będzie, zmienianą na tor gokartowy, miejscem na galerię pod gołym niebem oraz happeningi, lodowiskiem, polem do minigolfa.
Park Jakubowo |
Lasy
Najbardziej naturalnym składnikiem zieleni Olsztyna są lasy, które stanowią 1867 ha. Są to Las Miejski, lasy prywatne oraz fragmenty lasów państwowych – Nadleśnictwo Olsztyn i Kudypy. Najwięcej jest drzew gatunków: sosna zwyczajna, brzoza, świerk pospolity, dąb, olcha i buk.
Las Miejski położony w północnej części miasta obejmuje 1054 ha powierzchni. Na jego terenie są dwa torfowiskowe rezerwaty przyrody: Redykajny i Mszar. Przez Las Miejski biegną ścieżki rowerowe i szlaki piesze. W Lesie Miejskim przy Placu Zabaw – WAROWNI, zostały ustawione tablice dydaktyczno-przyrodnicze dla najmłodszych spacerowiczów. Celem umieszczenia tablic jest zapoznanie dzieci z bogactwem przyrodniczym Lasu Miejskiego, budzenie szacunku do otaczającej przyrody, a także kształtowanie proekologicznej motywacji dzieci.
Wystarczy, że przekroczysz progi leśnej warowni, a wyobraźnia sama przeniesie Cię w zamierzchłe czasy |
Piesze Szlaki Turystyczne
Tablice przyrodnicze w Lesie Miejskim |
Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK wytyczył i oznaczył w Lesie Miejskim cztery piesze szlaki turystyczne. Sieć szlaków pozwala na poznanie najpiękniejszych zakątków lasu. Punkty początko-we i końcowe szlaków są przy pętlach i przystankach autobusów Komunikacji Miejskiej, co ułatwia dotarcie do nich, zaś tablice informacyjne i drogowskazy ułatwiają zaplanowanie wędrówki i zorientowanie się w terenie.
• Szlak czerwony „Kopernikowski” – odcinek do elektrowni (5,3 km). Rozpoczyna się w centrum Olsztyna, przy budynku PTTK obok Wysokiej Bramy;
• Szlak żółty – im. Piotra Diernowa (10,3 km). Początek szlaku znajduje się przy pętli autobusów MPK w Jakubowie.
• Szlak niebieski – „Spacerowy” (4 km).Najkrótszy z olsztyńskich szlaków, zaczyna się przy skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Leśnej, prowadząc początkowo chodnikiem, następnie ścieżką tuż nad Jeziorem Długim (0,25 km), z malowniczym widokiem na osiedle po jego przeciwnej stronie. Po drodze są dwa miejsca odpoczynku, „wioska indiańska” – miejsce zabaw dla dzieci oraz pomost widokowy, z którego roztacza się widok na przełom rzeki Łyny. Szlaki niebieski i żółty wspólnie prowadzą do Jakubowa na odcinku długości 800 m. Koniec szlaku przy pętli MPK.
• Szlak czarny – im. „Alojzego Śliwy” (opisany odcinek 4,5 km). Szlak rozpoczyna się przy siedzibie PTTK, obok Wysokiej Bramy. Szczegółowy opis szlaków znajduje się na stronie internetowej
Wczasy w siodle cieszą się ogromną popularnością |