Pierwsza sesja w nowym roku
Wszczęcie nowych planów zagospodarowania przestrzennego, podniesienie kapitału zakładowego spółki Stomil i zaskarżenie rozstrzygnięcie nadzorczego wojewody - to najgorętsze tematy pierwszej w tym roku sesji Rady Miasta Olsztyna.
Sesja rozpoczęła się od dodatkowego punktu, czyli decyzji Rady Miasta na temat zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody warmińsko - mazurskiego. Chodzi o przyznanie olsztynianom ulg w Strefie Płatnego Parkowania, o czym pisaliśmy tu. Wojewoda stwierdził nieważność części uchwały, uznając że mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur powinni płacić tyle samo, co inni użytkownicy SPP, czyli 3,60 zł. Po burzliwej dyskusji radni zdecydowali (16 głosów za, 8 przeciw) o wniesieniu zaskarżenia na część rozstrzygnięcia nadzorczego.
To nie jedyny punkt, który wzbudził dyskusje radnych. Kolejnym było uchwalenie sześciu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.
- To tereny, w których obecnie funkcjonują przedszkola niepubliczne - tłumaczył Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz - to nasze budynki, to majątek gminy, który będzie wymagał dodatkowych nakładów i remontów i z czasem będą to prace zasadnicze, kosztowne, które będą konieczne do zapewnienia wymogów bezpieczeństwa. Są wymogi straży pożarnej czy nadzoru budowlanego. A zatem w naszym interesie jest te budynki sprzedać, ale wcześniej chcemy mieć gwarancje że inwestorzy, którzy je kupią nie wybudują tam bloków, tylko pozostawią funkcje oświatowe, przedszkolne, a w przyszłości może również żłobkowe. Decyzja o sprzedaży jest tym bardziej zasadna, że to sami właściciele tych przedszkoli występowali do nas z wnioskami o sprzedaż tych obiektów. A zatem - jak zabezpieczymy te tereny pod przedszkola - to będziemy mogli je sprzedać. Jak będziemy mieli plany to rada ustali w jaki sposób zbyć te nieruchomości.
Zastrzeżenia niektórych radnych budził fakt, że uchwała podejmowana jest w okresie gorącej dyskusji o konieczności zwrotu dotacji dla jednego z przedszkoli niepublicznych (tu można przeczytać o szczegółach tej sprawy). Kilku radnych uznało, że to celowe działanie radnych, na niekorzyść przedszkoli prywatnych. Te zarzuty odparła wiceprezydent Ewa Kaliszuk, odpowiedzialna m.in. za oświatę.
- Wszystkie przedszkola otrzymywały od miasta tę samą dotacje - mówiła - tymczasem część z nich jest prowadzona w obiektach prywatnych, a część na naszym majątku. Zaznaczam, że te które funkcjonowały w obiektach urzędu miasta były zwolnione z opłat, a zatem ta część dotacji, za którą inne przedszkola utrzymują swoje budynki, to dodatkowy zysk dla tych, które zajmują nasze budynki. A zatem musimy doprowadzić do równego traktowania wszystkich przedszkoli niepublicznych.
- Gdyby miasto chciało się pozbyć tych budynków i uniemożliwić osobom prowadzącym te przedszkola kontynuowanie działalności to od razu wystawiłoby je na przetarg - wtórowała radna Marta Kamińska - a to, że teraz podejmujemy uchwałę o przygotowaniu planów zagospodarowania przestrzennego to dowód na to, że dbamy o te placówki. Że zabezpieczamy interes wszystkich mieszkańców, zapewniając że w tych miejscach nie powstanie nic innego.
Uchwała została przyjęta 15 głosami za, 10 radnych było przeciw.
Ostatnim punktem, który doprowadził do dyskusji radnych było wyrażenie zgody na podwyższenie kapitału zakładowego i zapasowego spółki Stomil Olsztyn kwotą blisko 3 900 000 zł. Ostatecznie 19 radnych zgodziło się na przekazanie tej kwoty, przy 1 radnym wyrażającym sprzeciw.
Przypominamy że obrady Rady Miasta można śledzić na naszej stronie internetowej olsztyn.eu Podczas dzisiejszej sesji (29.01) po raz pierwszy całość rejestrowały dwie kamery.
- W pierwszym etapie przekazywania transmisji w wersji wideo mieliśmy tylko jedną kamerę - mówi Maciej Bruner z Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna - teraz uruchomiliśmy już system w wersji docelowej, tj na dwie kamery, które pozwoliły na pokazanie osób przemawiających na zbliżeniu i podpisywanie ich.
Dodatkowo system umożliwił śledzącym obrady on line pokazanie tablicy z wynikami głosowania. Konieczność rejestrowania sesji w wersji wideo została wprowadzona do ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.
Powróć do archiwum