Idź do treści strony
Sport
28.07.2023 09:29

Zawodnicy MTP Kormoran Mistrzami Polski w pływaniu na wodach otwartych

Zawody, w których wzięło udział niemal 150 pływaków z całego kraju, zainaugurowały zmagania sztafet mieszanych 3x1250 m. Walka o medale przebiegła pod dyktando reprezentantów Kormorana. Olsztynianie (Bartosz Kapała, Natalia Zmierczak i Szymon Kapała) wygrali wyścig z przewagą pół minuty nad swoimi klubowymi kolegami: Piotrem Woźniakiem, Roksaną Sujkowską i Jackiem Nowackim. Z brązowymi medalami w kategorii Open z Dąbrowy Górniczej wyjechali przedstawiciele AZS UMCS Lublin: Błażej Nowacki, Klara Kowalska i Igor Kozłowski.
Następnego dnia zawodników czekała rywalizacja indywidualna na 5000, 7500 oraz 10 000 metrów.
Medale z najcenniejszego kruszcu w męskich kategoriach padły łupem Kormorana. Na 7500 m w przekonującym stylu wygrał Franciszek Sokołowski, a na 10 000 m najszybszy okazał się urodzony w 2005 roku Piotr Woźniak, który tym samym zwyciężył nie tylko w kategorii Open, ale też wśród juniorów 18- i 19-letnich.
Woźniak przepłynął całą trasę w bardzo dobrym tempie. Czas 1:56:54 pozwolił mu urwać się reszcie stawki. Na podium w kat. Open stanął wspólnie ze swoimi klubowymi kolegami. Srebro i brąz wywalczyli bowiem olsztyńscy bracia: Bartosz i Szymon Kapała. Zawody odbyły się przy wsparciu sponsora głównego Polskiego Związku Pływackiego, którym jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. i były współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wśród kobiet najlepsza na olimpijskim dystansie okazała się Natalia Piekarska. Pokonanie 10 kilometrów zawodniczce UKS 190 Łódź zajęło 2:15:08.
Rywalizacja w Dąbrowie Górniczej toczyła się nie tylko o medale, ale też o kwalifikację na imprezy międzynarodowe: mistrzostwa Europy juniorów w Korfu i Puchar Świata, który już na początku sierpnia (5-6.08) odbędzie się w Paryżu. Miejsce w kadrze na próbę przedolimpijską zdobyli najlepsi na dystansie 10 000: Piekarska, Nowak, Woźniak i Bartosz Kapała.
Mistrzowie Polski w pływaniu na wodach otwartych:
Kobiety:
14-15 lat: Maria Wrona (Unia Oświęcim)
16-17 lat: Zuzanna Kuczmar (UKP Polonia Warszawa)
18-19 lat: Roksana Sujkowska (Kormoran Olsztyn)
20-23 lata: Maja Nowak (AZS UW)
Open: Natalia Piekarska (UKS 190 Łódź)
Mężczyźni:
14-15 lat: Piotr Wiraszka (UKS GIM92 Ursynów)
16-17 lat: Franciszek Sokołowski (Kormoran Olsztyn)
18-19 lat: Piotr Woźniak (Kormoran Olsztyn)
20-23 lata: Szymon Kapała (Kormoran Olsztyn)
Open: Piotr Woźniak (Kormoran Olsztyn)
Sztafety:
14-15 lat: UKS GIM 92 Ursynów (Łucja Gorzkiewicz, Mateusz Stawicki, Piotr Wiraszka)
16-17 lat: AZS UMCS Lublin (Błażej Paszkowski, Zuzanna Gawełko, Oliwier Ponieważ)
18-19 lat: Kormoran Olsztyn (Piotr Woźniak, Roksana Sujkowska, Jacek Nowacki)
20-23 lata: Astoria Bydgoszcz (Jakub Muszyński, Weronika Groń, Mikołaj Dobrindt)
Open: Kormoran Olsztyn (Bartosz Kapała, Natalia Zmierczak, Szymon Kapała)