Idź do treści strony
16.10.2025 13:13

Bajkowy korowód przeszedł ulicami Olsztyna

Kolorowy i pełen radości korowód dzieci w bajkowych strojach przeszedł dziś ulicami Olsztyna. Wydarzenie odbyło się w ramach XVI Światowych Dni Bajki, które w tym roku upamiętniają 290. rocznicę urodzin Księcia Biskupa Ignacego Krasickiego. Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk objął honorowy patronat nad całym wydarzeniem.

Od samego rana Plac Jana Pawła II tętnił życiem. Dzieci, nauczyciele i rodzice gromadzili się przed olsztyńskim ratuszem, by rozpocząć „Paradę postaci bajkowych z bajek Księcia Biskupa Ignacego Krasickiego”. Wśród uczestników znaleźli się także finaliści konkursu teatralnego „Bajki Ignacego Krasickiego dziecięcymi emocjami malowane”. Wszyscy wnosili w to wydarzenie mnóstwo energii, fantazji i szczerego entuzjazmu. Kolorowe kostiumy, rekwizyty i muzyka stworzyły niezwykłą atmosferę, w której bajka naprawdę ożyła.

— Światowe Dni Bajki w Olsztynie od wielu lat łączą edukację, kulturę i zabawę — mówi zastępczyni prezydenta Olsztyna Sylwia Rembiszewska-Piątek. — W tym dniu bajka wychodzi na ulice miasta, a dzieci stają się jej głównymi bohaterami. Wspólne świętowanie przypomina, że literatura potrafi inspirować, rozwijać i budować więzi między ludźmi. Tegoroczna edycja potwierdziła, że magia bajek Ignacego Krasickiego wciąż działa, a jego przesłania wciąż uczą dobra i mądrości — dodaje.

O godzinie 10.00 organizatorzy otworzyli XVI Światowe Dni Bajki i przekazali władzę „Bajce” w mieście, powiecie i województwie. Ten symboliczny gest przypomniał, że świat dziecięcej wyobraźni potrafi jednoczyć ludzi wokół wspólnych wartości: dobra, mądrości i radości.

Po uroczystym otwarciu uczestnicy ruszyli w barwnym pochodzie w stronę Urzędu Wojewódzkiego. Ulice Olsztyna wypełniły się bohaterami bajek – królewnami, rycerzami, zwierzętami i postaciami z literackich światów Ignacego Krasickiego. Dzieci niosły transparenty, kolorowe dekoracje i ogromne uśmiechy. Mieszkańcy zatrzymywali się, by bić brawo, robić zdjęcia i wspólnie przeżywać tę wyjątkową chwilę.Uczestnicy zakończyli paradę i wspólnie świętowali finał wydarzenia. Organizatorzy ogłosili wyniki konkursów i wręczyli nagrody najbardziej pomysłowym i zaangażowanym uczestnikom. Dzieci z dumą prezentowały swoje kostiumy i sceniczne występy. Radość, śmiech i poczucie wspólnoty wypełniły przestrzeń przed urzędem, tworząc prawdziwie bajkową atmosferę.

Powróć do archiwum
Pogoda