Idź do treści strony
Культура

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”

(Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych)

U schyłku lat 50-tych powstał specyficzny nurt piosenki artystycznej, jakim jest poezja śpiewana. Odkryto wówczas poezję jako źródło muzycznych inspiracji, a piosenka poetycka stała się - podobnie jak piosenka studencka - rodzajem sprzeciwu wobec komercyjnej muzyki estradowej.
W 1974 r. powstały Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję". To była odpowiedź ówczesnych organizatorów na potrzebę stworzenia imprezy wykorzystującej piękno i niepowtarzalny klimat dziedzińców zamkowych z Warmii i Mazur. Impreza ma charakter konkursowy, a towarzyszą jej koncerty znanych w kraju artystów. Co roku na dziedzińcu olsztyńskiego zamku spotykają się najlepsi młodzi artyści — miłośnicy poetyckich strof i harmonijnych dźwięków, wyznawcy wartości, o których w codziennym, pospiesznym życiu często zapominamy. Wielu laureatów Spotkań to dziś wspaniali, uznani artyści, powracający wciąż jako goście, twórcy koncertów, jurorzy czy przyjaciele imprezy.
Wyjątkowa sceneria koncertów sprawia, że magiczny nastrój lipcowych nocy udziela się licznej publiczności, która nawet w strugach deszczu zasłuchana jest w liryczne, zabawne lub zaskakujące teksty Osieckiej, Kofty, Gałczyńskiego, Cave’a, Waitsa… Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” to przede wszystkim chwila twórczego zbliżenia Przyjaciół Poezji, a sukces tych wyjątkowych Spotkań sprawił, że impreza jest wizytówką Olsztyna i regionu.

 

Pogoda