Erasmus gości w Olsztynie
Kolejny europejski projekt realizuje V Liceum Ogólnokształcące. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechała kilkudziesięcioosobowa grupa uczestników zadania zatytułowanego Erasmus+RoboTIC4HUMANS.
Poza olsztyńską szkołą uczestnikami projektu jest młodzież z Francji, Rumunii oraz Portugalii. Przy okazji rozpoczęcia (25 września) polskiej części warsztatów zagraniczni goście odwiedzili ratusz i spotkali się w władzami naszego miasta.
- Bardzo cieszę się, że mogę przywitać Was w naszym mieście - powiedział podczas spotkania prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Projekt jest kolejnym potwierdzeniem tego, jak zdolną mamy młodzież i jak zaangażowana jest nasza całą szkolna społeczność. To też odpowiedź na technologiczny postęp, którego jesteśmy świadkami i doskonała okazja do poznawania najnowszych technologii i praktycznego ich wykorzystania.
RoboTIC4HUMANS łączy zagadnienia informatyczne z elementami filozofii i poświęcony jest obecności robotów, a także sztucznej inteligencji w naszej teraźniejszości oraz przyszłości. Zaangażowani w projekt uczniowie zapoznają się z tajnikami kodowania i programowania robotów oraz biorą udział w międzynarodowych warsztatach.
- Za nami już warsztaty, które odbyły się w marcu w Rumunii - mówi dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego, Anna Struk. - Teraz jesteśmy w Olsztynie, a kolejne spotkania zaplanowane są kolejno w Portugalii i we Francji. Z każdego kraju przyjeżdża 10 licealistów wraz z opiekunami. Młodzież pracuje w 10 mieszanych grupach liczących cztery osoby, każda z innego kraju.
W takich zespołach młodzież programuje mBot2 oraz Poppy Ergi Jr., rozwiązuje zagadki logiczno-matematyczne, odwiedza lokalne instytucje naukowo-badawcze, fabryki i zakłady pracy, szpitale, obserwując jak w przemyśle, handlu czy medycynie wykorzystywane są roboty. Uczniowie dyskutuję też o szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji.
- Bardzo ważnym aspektem projektu jest nauka pracy zespołowej w zróżnicowanych kulturowo, językowo i mentalnie zespołach, co jest w dzisiejszych czasach umiejętnością priorytetową - dodaje dyrektor Anna Struk. - Językiem komunikacyjnym projektu jest angielski, stąd też młodzież doskonali swoje kompetencje lingwistyczne.
Wizyta młodzieży ze szkół partnerskich to także okazja do poznania miasta. W planie są wizyty m.in. w fabryce Michelin, Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym na Starym Mieście czy nad jez. Ukiel.
Projekt ma potrwać do końca lutego 2025.
Powróć do archiwum