Hybrydowa Noc Muzeów
Specyfika ostatnich miesięcy wymusza szukanie oryginalnych rozwiązań. Niecodziennie zapowiada się więc tegoroczna Międzynarodowa Noc Muzeów (sobota, 15 maja).
Muzea, galerie, domy kultury zapraszają na bezpłatne zwiedzanie. W tym roku w Olsztynie wydarzenie odbędzie się zarówno stacjonarnie, jak i on-line.
Muzeum Warmii i Mazur zaprasza w trzy, a tak naprawdę w cztery miejsca. To przede wszystkim zamek, w którym można obejrzeć pięć wystaw, na czele z ta poświęconą najsłynniejszemu mieszkańcowi miasta i warowni "Mikołaj Kopernik mieszkaniec olsztyńskiego zamku". Poza tym na wielbicieli sztuki czekają Dom Gazety Olsztyńskiej przy Targu Rybnym oraz Muzeum Przyrody przy ul. Metalowej.
Jednak Muzeum Warmii i Mazur zaprasza też na swój profil na Facebooku. Tam, pod hasztagiem #OlsztyńskaNocZamkowa, będzie można znaleźć interesujące materiały. Wśród nich filmy m.in. o warmińskich rycerzach albo pracy konserwatora dzieł sztuki.
Wydarzenia zorganizowane przez Muzeum Warmii i Mazur odbywać się będą w godz. 17:00-22:00 (ostatnie wejście o 21:30). W olsztyńskim zamku jednorazowo może przebywać 50 osób, natomiast w Muzeum Przyrody oraz w Domu Gazety Olsztyńskiej 30 osób. Należy pamiętać o reżimie sanitarnym (maseczki, dezynfekcja rąk). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W sobotę od 11:00 do północy warto też zajrzeć do Zajezdni Trolejbusowej przy Tartaku Raphaelsohnów. Tam można obejrzeć wystawę "Domek bez adresu". To okazja do cofnięcia się w czasie lub w ogóle poznania PRL-owskiego mieszkania. Meblościanka, dywan, sprzęty domowego użytku, kineskopowy telewizor - to tylko część wyposażenia. Przy okazji można też obejrzeć auta z epoki.
Pierwszą Noc Muzeów w Polsce zorganizowano w Poznaniu w 2003 roku.
Powróć do archiwum