Kolory Atakamy w WBP
Jest jednym z najsuchszych i najmniej przyjaznych miejsc świata. To tam - podczas siedmiotygodniowej wędrówki z żoną w 2019 roku - Marek Hasso-Agopsowicz zrobił zdjęcia, które będzie można obejrzeć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
Pustynia Atakama jest położona na pograniczu Chile i Boliwii. Roczna suma opadów nie przekracza 100 mm, w niektórych jej rejonach nie zanotowano opadów od czasu wykonywania pomiarów. Jest otoczona górami, a jej krajobraz urozmaicają wulkany sięgające ponad 6000 m n.p.m., a także gejzery, solniska i kolorowe laguny.
Ten niezykły krajobraz urozmaica ptactwo - siewki, kaczki i różowe flamingi. Roślinność to porosty, kolczaste krzewy i sukulenty. Niezbędną do wzrostu wilgoć czerpią z występującej tu mgły. Na pustyni znajdują się bogate złoża mineralne saletry chilijskiej, soli kamiennej, rudy żelaza, miedzi, ołowiu, uranu, kobaltu, srebra a także złoto.
Urzekające widoki, utrwalone aparatem fotograficznym, będzie można oglądać w Galerii Stary Ratusz (ul. Stare Miasto 33) od 5 lutego (piątek) przez dwa tygodnie. "Kolory Atakamy" to urzekająca wystawa, którą powinien obejrzeć każdy wielbiciel podróży, przyrody i fotografii.
Marek Hasso-Agopsowicz urodził się w 1948 roku w Gdańsku, od 1952 roku mieszka w Olsztynie. Przez 36 lat pracował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Fotografować zaczął w wieku 10 lat, później działał jako fotoreporter na Politechnice Warszawskiej i współpracownik tygodnika "itd". Fotografował także góry. Prezentował zdjęcia na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2020 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu RP, a także FIAP (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Fotograficznej) uzyskując tytuł AFRP i AFIAP.
Powróć do archiwum