Teatry uliczne o strachu
Nie tylko teatralne sceny: duże, małe, kameralne. Także miejsca przestrzeń może być doskonałym miejscem do wystawiania niezwykłych spektakli.
W Olsztynie udowadniamy to - z niewielką przerwą - od kilkunastu lat. Już w piątek zacznie się kolejna edycja Olsztyńskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych.
Kilkanaście spektakli, do tego warsztaty nie tylko dla najmłodszych, autorskie spotkanie z Przemysławem Borkowskim oraz koncert Dr Misio - to w największym skrócie festiwalowa propozycja przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury. Uliczne teatry zawładną szeroko rozumianą przestrzenią staromiejską od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora.
- Tegoroczna edycja festiwalu będzie oparta na oswajaniu strachu - mówi dyrektor MOK-u, Mariusz Sieniewicz. - Strachu, który od miesięcy towarzyszy nam każdego dnia, strachu o zdrowie własne i najbliższych. Oswajanie to oparte będzie na prezentacji spektakli z różnych nurtów, poruszających rozmaitą tematykę, skierowanych do różnych grup wiekowych.
Spektakle ukazywać będą przyczyny i skutki m.in. wybuchów rewolucji, nieszczęśliwych miłości, zbrodni, podejmowania ryzykownych zachowań, działania nieposkromionej wyobraźni, działania żywiołów, czyli wszystkiego co budzi w nas lęk. Ostatni rok to ustawiczny lęk o własne zdrowie, o najbliższych, o utrzymanie pracy, lekcje w szkołach. Pandemia postawiła człowieka w obliczu nowego wyzwania - obcowania i radzenia sobie z ciągłym strachem.
Powróć do archiwum