To badanie może uratować życie
Bezpłatne, bezbolesne i nie wymagające skierowania od lekarza rodzinnego. Badanie piersi. Zachęcamy do tego wszystkie olsztynianki w wieku 50-69, które od dwóch lat nie miały wykonanej mammografii.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku wykrywa się go u 12 tysięcy Polek. W poprzednim roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 901 nowych zachorowań na raka piersi, zaś w samym Olsztynie - 140.
- Choć znajdują się tu trzy placówki stacjonarne, w których można wykonać badanie, to niestety to miasto plasuje się na ostatnim miejscu wśród miast objętych programem profilaktyki raka piersi w województwie warmińsko-mazurskim - informuje Aleksandra Kuczko z Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. - W tym roku profilaktyczne badanie mammograficzne powinno wykonać tu jeszcze ponad 8 tysięcy pań.
Prawie połowa z kobiet, u których wykryto raka piersi umiera, bo zbyt późno zgłosiła się do lekarza. Te statystyki mogłyby być mniej dramatyczne gdyby panie systematycznie wykonywały profilaktyczne badanie mammograficzne. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia oraz wiele innych instytucji podejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości kobiet w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz poprawę zgłaszalności na profilaktyczne badania mammograficzne.
Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do pań w wieku 50-69 lat (zgodnie ze statystykami najbardziej narażonych na zachorowanie), które nie miały wykonanej mammografii od lat dwóch. Na badanie mammograficzne w ramach programu nie jest wymagane skierowanie.
W Olsztynie badania wykonywane są w następujących placówkach:
- Centrum Profilaktyki i Diagnostyki Piersi Sp. J. K. Solnicka, M. Borkowski - ul. Żeromskiego 8A / 2
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny - ul. Żołnierska 18
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii - Al. Wojska Polskiego 37