Idź do treści strony
28.01.2019 14:04

Zgłoś uwagi do projektu uchwały inicjatywy uchwałodawczej!

Rozpoczęły się konsultacje społeczne do projektu uchwały inicjatywy uchwałodawczej. Na wnioski i uwagi mieszkańców czekamy do 11 lutego!

Inicjatywa  uchwałodawcza  mieszkańców  to  lokalny  odpowiednik  obowiązującej na  poziomie  krajowym  obywatelskiej  inicjatywy  ustawodawczej. Najkrócej rzecz ujmując, jest to przysługujące mieszkańcom miasta prawo do przedkładania Radzie Miasta projektów uchwał. Jednocześnie  jest  to  jedno  ze  standardowych  narzędzi  służących  praktycznej realizacji treści art.4 konstytucji, w myśl którego władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu i to on ją sprawuje przez przedstawicieli wybieranych  albo  w wyborach  powszechnych, albo  bezpośrednio.  Obok  aktu  wyborczego czy referendum inicjatywę można więc uznać za jeszcze jeden element demokracji  bezpośredniej  i mechanizm,  dzięki  któremu  obywatele  mogą  brać  czynny i bezpośredni udział w sprawowaniu władzy.

- Uwagi do uchwały mogą dotyczyć kilku jej zapisów - wyjaśnia Adrian Napiórkowski, radca prawny Biura Rady Miasta Olsztyna - obligatoryjne (bo wynikające z ustawy) są jednak zapisy o minimalnej liczbie osób mogących wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. W Olsztynie to minimum 300 osób. Kolejnym zapisem, niepodlegającym konsultacjom, jest posiadanie czynnych praw wyborczych do Rady Miasta Olsztyna, co trzeba poświadczyć podając pełne dane osobowe.

Zachęcamy zatem do zgłaszania uwag do min. zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty. Złożone opinie pozwolą ukształtować akt prawny, który będzie wspierał olsztyńska społeczność. Piszcie na: radamiasta@olsztyn.eu

Link do konsultacji społecznych

Powróć do archiwum
Pogoda